;
Ekonomi

Dünya Bankası’ndan Brezilya’ya İklim Hedefleri için 500 Milyon Dolarlık Kredi

dünya bankası

Dünya Bankası, Brezilya’nın iklim hedeflerine ulaşması için 500 milyon dolarlık kredi vereceğini duyurdu.

Dünya Bankası yönetim kurulu Brezilya’da sürdürülebilirlikle bağlantılı finansmanı genişletmek için kredi verecek. Banka, Brezilya’da özel sektörün karbon kredisi piyasalarına erişim kapasitesini güçlendirmek ve ülkenin ormansızlaşmayı engellemesine yardımcı olmak için 500 milyon dolarlık bir projeyi onayladı.

Banka açıklamasına göre, Brezilya devlet kontrolündeki banka Banco do Brasil ile işbirliği içindeki girişim, Brezilya’nın iklim hedeflerine ulaşmasına ve sağlam hafifletme faydaları sağlamasına yardımcı olmak için sürdürülebilirlikle bağlantılı bir borç verme yaklaşımını benimsiyor.

Ormansızlaşmayı Durdurmak için 10 Milyar Dolarlık Tahvil Önerisi

Amazon Yağmur Ormanları’nın ormansızlaştırılmasını durdurmak için çalışan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, iklim değişikliği önlemlerindeki liderliğini korumaya devam etmek istiyor. Bu kapsamda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, İsviçre ve Kanada’dan ilk 2003-2010 yönetimlerinde kurulan Amazon koruma fonuna katılmalarını talep ediyor.

2030 yılına kadar sıfır ormansızlaşmaya yönelik taahhüt isteyen Brezilya’nın söz konusu taahhüdünü yerine getirmesi için ise NatWest Bankası stratejistlerinden tahvil önerisi geldiği öğrenildi. NatWest ESG Makro Stratejisi Başkanı Alvaro Vivanco, önerilen 10 milyar dolarlık tahvil ile Brezilya Başkanı Lula’nın niyetini belirtmesi adına önemli bir rol olduğuna vurgu yaparken, Amazon’un herkes için önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Tahvil, bugüne kadar gelişmekte olan ülkelere satılan en büyük tahvillerden biri olma özelliği taşırken, Brezilya’nın sahip olduğu tahvillerinden dört kat daha büyük ve sürdürülebilirlik kapsamındaki borç piyasalarında da rekor olabilir.