fbpx
Politika

Doğal Sit Alanı Karabağlar Yaylasında Kömür Araması Protesto Ediliyor

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı, üçüncü derece doğal sit alanı olması sebebiyle izinsiz çivi dahi çakılması yasak olan Karabağlar Yaylası, kömür arama tehdidi ile karşı karşıya. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından kömür arama sebebiyle başlatılan sondaj çalışmasına, bölge halkı büyük tepki gösteriyor.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Karabağlar Yaylasında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından kömür arama sebebiyle başlatılan sondaj çalışmasına, bölge halkı büyük tepki gösterdi. Düğerek Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi yapılan çalışmaları protesto etti. Vatandaşlar, Karabağlar yaylasının talan edilmesine izin vermeyeceklerini belirtiyor.

Dünyaca ünlü yeşil doğa harikası olarak kabul edilen Karabağlar Yaylası, kömür arama tehdidi ile karşı karşıya. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de bahsettiği ve üçüncü derece doğal sit alanında bulunması nedeniyle izinsiz çivi dahi çakılması yasak olan yaylada, MTA Müdürlüğü’nce taşkömürü araması için başlatılan sondaj çalışmalarının, bölge halkının yoğun tepkisi sonucu durdurulduğu belirtiliyor.

“Durdurmak Yetmez İptal Edilsin”

Protestolara destek veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Canımıza dokundular ve biz hep beraber ayağa kalktık. Muğla’da çok büyük bir hassasiyet oluştu. Türkiye’de maden kanununun Muğla merkezdeki mağduriyetini yaşıyoruz. Burada ÇED yapılmış ve ÇED raporuna gerek yoktur kararı alınmış. ÇED yapılırken bize haber vermediler. Bizim dışımızda gelişti. Sadece Muğla’da değil Türkiye’de büyük bir talan söz konusu. Ayrıca sondaj yapacağız diyorlar. 500 metre kadar derinliğe inip, sondaj yapacaklardı. Bu bölge sit alanıdır ve çalışma yapmak için izin almaları gerekli. Ancak izin dahi almamışlar ve izinsiz kazı yapılıyor. Bu da hukuka aykırı bir olay. Burada sadece geçici olarak sondaj çalışmaları durduruldu. Bu daha sonra sondajın tekrar başlayabileceği anlamına gelir. Burada ruhsatın tamamen iptal edilmesi gerekli. Yoksa sondaj durduruldu diye buna kanmamamız gerekiyor. Biz burada herhangi bir kömür aramasına ve kazı yapılmasına tamamen karşıyız. Doğanın tahrip olmasına izin vermeyeceğiz. Gözümüz gibi koruduğumuz Muğla’mızın rant uğruna, kömür uğruna talan edilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“Çivi Dahi Çakamazlar”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile birlikte sondaj çalışmalarının yapıldığı bölgede vatandaşların tepkisine destek veren Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ise “Muğla’daki sivil toplum örgütlerini canı gönülden kutluyorum. Sondaj çalışması durdurulduysa, sizin gücünüzle durduruldu. Karabağlar Muğla’nın en güzel yeri ve SİT alanıdır. Bu yaylada çivi çakmak dahi yasak. Şuan yaptıkları iş kaçak. Ekiplerimiz tutanak tuttu ve kaçak olduğuna dair işlemi başlattık. Burada önemli olan sondajın durdurulması değil, ruhsatın tamamen iptal edilmesidir. Bundan sonra hepimize çok büyük görevler düşüyor. Muğla, Türkiye’nin en iyi korunan ilidir. Muğla gibi il artık Türkiye’de kalmadı” diye konuştu.

“Bu Talana İzin Vermeyeceğiz”

Asırlık ağaçları ile ülkenin en güzel yaylarından biri olan Karabağlar Yaylası’nın yok edilmesine müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Menteşe Kent Konseyi Başkanı Vehip Keskin de, “Yatağan ve köylerindeki doğa katliamları sonucunda yaşanan sağlık sorunları ortadadır. İnsanlar yüzlerce yıldır yaşadıkları topraklardan gönderildi. Muğla’nın kalbinde bulunan Karabağlar yaylası koruma altındadır. Maden aranması bahanesiyle Muğla’nın talan edilmesine karşıyız. Yer altı sularını yok edecekler. İnsanların topraklarından edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Akıl ve vicdan sahibi hiçbir Muğlalı yaşadığı şehirde doğa harikası bir mirasın talan edilmesine izin vermeyecektir” dedi.

 

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.