;
Afetler Bilim

Depremden Etkilenen Çocuklar için “Koruyucu Aile” Başvuruları e-Devlet’ten Yapılabilecek

deprem

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremden etkilenen çocuklara koruyucu aile olmak isteyenlerin e- Devlet üzerinden ya da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri’nden başvuru yapabileceğini duyurdu.

Kahramanmaraş’ta 7,7 ile 7,6 büyüklüğünde meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, depremzede çocuklar ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumlarının bakanlık personeli tarafından titizlikle değerlendirildiği” belirtilen açıklamada; çocukların, sırada bulunan koruyucu ailelerin yanına yerleştirildiği aktarıldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Deprem nedeniyle çocuklarımıza koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımız için aşağıdaki duyurunun yapılması gereği duyulmuştur. Aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocuklarımız ilk olarak bakanlığımıza bağlı kuruluşlarımıza alınmakta, güvenli şekilde bakımları sağlanmakta ve ailelerine ulaşma çalışmaları yapılmaktadır. Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirmekte, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerimizin yanlarına yerleştirme işlemleri sürdürülmektedir. Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adaylarımız e- Devlet üzerinden veya deprem bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için koruyucu aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Korucu aileliğe dair merak edilenlere ve detaylara Koruyucu Aile, Evlat Edinme Derneği websitesinden ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi