;
Politika

Denizli’de Toprağını Savunan 75 Yaşındaki Hatice Kocabaş Hakim Karşısına Çıkacak

Hatice Kocabaş

Denizli’nin Avdan köyünde yürütmeyi durdurma kararı alınmış kömür madeni alanında bulunan tarlasını savunan 75 yaşındaki Hatice Kocabaş yarın hakim karşısına çıkacak: “Defalarca kez kepçelerini Hatice Teyze ve ailesi üzerine süren şirket, toprağını savunduğu için bu insanları yıldırmak ve cezalandırmak için dava açıyor.”

Denizli’nin Tavas ilçesindeki Avdan köyünde, 14 Ocak 2022’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile tarım arazilerine kömür madeni için acele kamulaştırma yapılmıştı. Bununla birlikte Avdan köylüleri; “madene verecek bir karış toprağımız, bir dal zeytinimiz, bir tane ağacımız yok” demişti. Kömür değil, yaşama ve üretme isteklerini dile getiren köylüler acele kamulaştırma kararına karşı dava açmış, yürütmeyi durdurma kararı alınmıştı. Avdan Madencilik Enerji Sanayi ve Ticaret Şirketi ise, yürütmeyi durdurma kararına rağmen çalışmalarına devam ediyor.

Avdan köyündeki 75 yaşındaki Hatice Kocabaş madene karşı çıkan kişilerin başında geliyor. Madenin yapılmak istediği ilk andan bu yana ailesi ve diğer köylülerle madene karşı direnen Kocabaş, Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Davanın ilk duruşması 5 Mart Salı günü saat 9:50’de Tavas Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kocabaş’ın yargılanmasına yol açan olay ise şöyle gerçekleşiyor:

Hatice Kocabaş, maden şirketinden tarlasına ekin ekmek için izin alıyor. Şirket yetkililerinin verdiği izinin ardından tarlaya ekin ekiliyor. Ekinler yetişmeye başladıktan sonra bir süre sonra maden şirketine ait kepçe ve kamyonlar tarlaya girmeye çalışıyor. Bu sırada tarlasında olan Kocabaş, itiraz davalarının sürdüğünü belirterek iş makinelerini tarlasına almak istemiyor ve şirketin gönderdiği mühendisler ile aralarında bir tartışma çıkıyor. Kocabaş’ın karşısında duran 5 erkek mühendis 75 yaşındaki Kocabaş tarafından darp edildiğini söylüyor ve şirket Kocabaş’a dava açıyor. Bu olayların ardından Hatice Kocabaş’ın eşi kalp krizi geçiriyor ve kalp ameliyatı oluyor. Çift hâlâ toparlanmaya çalışıyor.

Toprağını Savunanlar Yıldırılmak ve Cezalandırılmak İsteniyor

İkizköy Direnişi’nin öne çıkan isimlerinden Esra Işık yaptığı açıklamada, “Defalarca kez kepçelerini Hatice Teyze ve ailesi üzerine süren şirket, toprağını savunduğu için bu insanları yıldırmak ve cezalandırmak için dava açıyor” derken, burada yargılanın yalnızca Kocabaş olmadığını; havasını, suyunu, toprağını savunanlar olduğunu vurguladı.

Anayasa’nın 56. maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” ifadesi yer alıyor.

Yapılan açıklamada Işık, “Toprağını savunmak haktır, yargılanamaz” ifadesinde bulunurken, Hatice Kocabaş’ın gittiği yoldan asla şaşmayacağını, ölse de bu haklı davasından dönmeyeceğini söylediğini belirtti ve ekledi: “Hatice Teyze ‘ne yaparlarsa yapsınlar toprağımı korumaya, köyümü savunmaya, ömrüm yettiği kadar üretmeye devam edeceğim’ diyor. Şirketin baskısına, yaşadıkları hukuksuzluğa karşı Avdan köylüleri mücadeleye devam edeceklerini söylüyorlar. Avdan köylüleri havasını, suyunu, toprağını, ağacını seven, savunan, koruyan herkesi dayanışmaya çağırıyor. Hatice Kocabaş yalnız değildir! Avdan köylüleri yalnız değildir!”