;
Politika

COP28 Başkanı Al Jaber, OPEC’ten Temiz Enerji Çalışmalarını Hızlandırmasını Talep Etti

COP28

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenecek COP28’in başkanı Al Jaber, petrol ve doğalgaz endüstrisinden, temiz bir enerji sistemi kurmaya yönelik çalışmalarını hızlandırmasını talep etti.

COP28 Başkanı Sultan Al Jaber, Viyana’daki OPEC Uluslararası Semineri’nde yaptığı konuşmada, petrol ve gaz firmalarının 2050’ye kadar veya öncesinde net sıfır emisyona ulaşmaları ve 2030’a kadar ise metan emisyonlarını neredeyse sıfırlamak adına endüstri çapındaki taahhüdün hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Jaber, “Fosil yakıtların kademeli olarak azaltılması kaçınılmaz. Bu çok önemli bir adım ve sorumlu bir şekilde hareket etmeyi gerektiriyor” dedi.

Jaber, ülkesinin bir OPEC üyesi ve önemli bir petrol ihracatçısı olması nedeniyle Birleşmiş Milletler COP28 iklim zirvesine liderlik etmek için tartışmalı bir seçim olarak eleştiriliyor.

Fosil yakıt endüstrisi de dahil olmak üzere tüm paydaşları bir araya getiren kapsayıcı bir iklim zirve çağrısında bulundu.

Al Jaber, “Bu yüzyılın kritik zorluğu, güçlü bir şekilde sürdürülebilir kalkınmayı sağlarken emisyonları önemli ölçüde azaltmak” dedi ve ekledi:

“İşte bu yüzden COP28’in gerçekten kapsayıcı olmasına odaklandım.”

Jaber, bu yılın başlarında Houston’da düzenlenen CERAWeek enerji konferansının katılımcılarına, temiz enerjiye geçiş konusunda iddialı bir eylem gerçekleştirmek için birlikte çalışmalarını önermişti.