;
COP27 Politika

“COP27’nin Taslak Metni Acilen Geri Çekilmeli”

taslak metin

Uluslararası iklim STK’ları, COP27’de bu sabah yayımlanan taslak metnin yeniden yazılması çağrısı yaptı.

Uluslararası STK ActionAid, Mısır Başkanlığını taslağı geri çekmeye ve yeniden yazmaya çağırdı.

STK’nın iklim adaleti konusunda küresel lideri Teresa Anderson taslağı şu sözlerle değerlendirdi: “Hindistan tarafından önerilen ve AB ve hatta ABD tarafından desteklenen dilden sonra, taslakta fosil yakıtların aşamalı olarak kaldırılmasına ilişkin dil çok zayıf” dedi.

Belgede, geçen yılki Glasgow İklim Anlaşması’nın “karbon tutulumuna sahip olmayan (unabated) kömür enerjisinin kademeli olarak azaltılmasına yönelik önlemleri hızlandırma ve verimsiz fosil yakıt sübvansiyonlarını kademeli olarak kaldırma ve rasyonelleştirme” hedefi tekrarlanıyor.

Isınmayı 1,5 derecede sınırlandıracaksak, ihtiyacımız olan şeyin tüm fosil yakıtlardan adil bir şekilde vazgeçilmesi olduğunu belirten Anderson, “Ancak bu plan bunu başaramayacak. Finansmandaki dil de benzer şekilde zayıf. Gelişmekte olan ülkelere finansman sağlamak da dahil olmak üzere zengin ülkeler en hızlı şekilde harekete geçmedikçe küresel iklim krizi çözülemez” dedi.

Anderson STK olarak, taslak belgenin acil bir şekilde elden geçirilmesini talep etti.

Tearfund’da kıdemli Afrika politika danışmanı olan Fredrick Njehu ise dünyanın daha iyisini hak ettiğini söyledi. Zirvenin bir uygulama COP’u olarak ilan edildiğini hatırlatan Njehu, Özellikle iklim finansmanı ve fosil yakıtların aşamalı olarak sonlandırılması gibi kilit konularda gerçek eylemde bulunma fırsatı olduğunu söyledi.

“Ancak bugünün taslak metni, her zamankinden daha büyük kayıp ve zarar faturalarıyla karşı karşıya kalan en savunmasız ülkelere ihanete işaret ediyor” diyen Njehu şöyle devam etti: “Eğer bu metin kabul edilirse iklim krizinin en kötü etkileri altında ezilen ülkelere iklim adaleti sağlamada başarısız olunacak.”