;
COP27 Politika

COP27’de Protestolar Alevleniyor: “İşe Yaramayan Politikacıları Buradan Kovun”

COP27

COP27’de yürüyüş yapan hak savunucuları, zengin ulusların kayıp ve zarar finansmanına destek vermediklerini dile getirdi ve ekledi: “Bu onların bize borcu ve ödemek zorundalar.”

“Henüz mağlup olmadık” sloganıyla yüzlerce kişi öğlen saatlerinde Küresel Eylem Günü İklim Adaleti Yürüyüşü’nde bir araya geldi. UNFCCC’ye kayıtlı sivil toplum kuruluşları ve COP27 Koalisyonu kayıp ve zarar, iklim finansmanı, enerji adaleti, insan hakları ve sivil özgürlükler talep etmek adına COP27’deki Mavi Alanda yürüyüş yaptı.

Daha önceki COP’larda yürüyüş zirvenin yapıldığı şehrin sokaklarında düzenleniyordu. Hak savunucuları ise aktivistlerin Mısır sokaklarında özgürce yürüyemediğini vurgulamak için BM alanı içinde yürüyüş gerçekleştirdi. COP süresince Mavi Alan teknik olarak BM’ye ait oluyor.

COP27 Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada, dayanışmanın iklim adaletinin temel taşı olduğu hatırlatılırken, “Sokaklarda insanların yürüyüş ve açıklama yapma özgürlüğü ellerinden alınırken Mısır hükümetinin bizim sokaklardaki yürüyüşümüz üzerinden yeşil badana yapmasına izin vermeyeceğiz” denildi.

Konuşmacılar, Mısır’da hapishanede açlık grevinde olan İngiliz-Mısır vatandaşı Alaa Abd el-Fattah’ı desteklemek için “Alaa’yı serbest bırakın” tişörtü giyen bir kampanyacı tarafından tanıtıldı.

Filipinler’den bir iklim aktivisti Mitzi Jonelle Tan, “Yapılanlara sessiz kalmıyoruz, sesimiz duyulmuyor” dedi. Ayrıca zengin, kirleten ulusların kayıp ve zarar finansmanına destek vermediklerini dile getirdi ve ekledi: “Bu onların bize borcu ve ödemek zorundalar.”

COP27

“Bizden asla kurtulamayacaksınız” diyen başka bir konuşmacı ise, “Güçleneceğiz ve öldüğümüzde çocuklarımız ve torunlarımız bizim yerimizi alacaklar” diye konuştu.

Kalabalığın içindeki hak savunucuları “İklim borcunuzu ödeyin”, “Afrika’yı gaza boğmayın”, “Sendikalar için adil geçiş”, “Daha fazla fosil yakıt istemiyoruz” ve “Ağaçlarımız satılık değil” yazan pankartlar taşıdı. Kalabalık, “Birleşen halklar asla yenilmez” sloganları atarken, siyasi tutsaklara atıfta bulunarak “Hepsini serbest bırakın” talebinde bulundu.

Bir başka konuşmacı ise Paris Anlaşması’nın 1.5 derece hedefinin müzakere edilebilir olmadığını söylerken, “Kültürümüzü, kimliğimizi ve yaşamınızı kaybediyoruz. Yaşamak istiyoruz. Haklarımızı bu zirvede teslim edin” dedi.

Bir başkası ise bu COP’un söylendiği gibi Afrika COP’u olmadığını belirtirken, “Kayıp ve zarara dair gelişme görmüyoruz. Politikacıları eğlendirmek için burada değiliz. Bu politikacıları buradan kovun” diye konuştu.