;
COP27 Politika

COP27’de Aktivistler Seslerini Yükseltti: “İnsan Hakları Olmadan İklim Adaleti Olmaz”

insan hakları

Mücadeleleri sırasında öldürülen, hapsedilen ve kaçırılan hak savunucuları için bir araya gelen aktivistler liderlere seslendi: “İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz.”

İklim aktivistleri dünyanın her yerinde hayatını kaybeden, hapsedilen ve kaçırılan hak savunucularının sesi olmak adına COP27’de bir araya geldi.

Farklı ülkelerden, bembeyaz giyinen ve ağızlarını beyaz bir kumaşla kapatan aktivistlerin çoğunluğunu kadınlar oluştururken farklı dillerde tek bir mesaj verdiler: “İnsan hakları olmadan iklim adaleti olmaz. Daha yenilmedik.”

Alaa Abd El-Fattah da dahil olmak üzere hapsedilen tüm hak savunucularının bir an önce salıverilmesini talep eden aktivistler, kalkınmacı ve beyaz üstünlükçü projelerin dayatılmasını kabul etmeyeceklerini duyurdular.

“Bugün burada, çevreyi korurken ölenler, hapsedilenler ve kaçırılanlar için bir araya geldik” diyerek başlayan açıklamada, “Binlerce aktivist burada olmalıydı. Onların sesi olmak istiyoruz. Birçok kez terörize edilmek, korkutulmak istendik ancak bunu hiçbir zaman kabul etmedik. Yenilmedik. 500 yıllık kolonyalizmin izini görüyoruz. Atalarımız savaşmayı hiçbir zaman bırakmadı. Bu yapılanlara sessiz kalamayız. İnsan hakları sınırlandırılamaz. İklim etkilerine karşı mücadele edeceğiz. Geleceğimiz ve gezegenimiz ölmesine izin vermeyeceğiz” denildi.

Evlerini korudukları için suçlanamayacaklarını söyleyen aktivistler, asıl suçluların yozlaşmış politikacılar ve dünyayı kirleten şirketlerin olduğunu ekledi: “Bizi boğmaya, susturmaya çalışıyorlar ancak bir araya gelen insanlar yenilmez.”

Aktivistler, eylemleri nedeniyle öldürülen, hapsedilen veya kaçırılan hak savunucularının isimlerini sayarak, hep bir ağızdan “yenilmedi” diye haykırdı.