;
COP27 Ekonomi

COP27’de Aktivistler: “Fosil Yakıt Şeytanın Kendisidir”

COP27

Kayıp ve zarar mekanizması finansmanının bir önce sonuçlanmasını talep eden aktivistler, “Ölüm kapanındayız. Sorumlular bedelini ödemeli” çağrısında bulundu. 

Mısır’da devam eden iklim müzakerelerindeki hak savunucuları kayıp ve zarar mekanizmasına dair taleplerini haykırmaya devam ediyorlar. Fosil yakıtların bir şeytan olduğunu belirten aktivistler iklim krizinin etkilerini her geçen gün daha fazla hisseden yoksul ülkelerin bu süreçteki kayıp ve zararlarının karşılanmasını istedi.

Ölüm kapanında olduklarını belirten hak savunucuları, iklim adaletine hemen şimdi ihtiyaçları olduklarını belirtti. Tüm halkları birleşmeye çağırırlarken, “Yaşadıklarımızın sorumluları belli. Gereken ödemeyi yapın!” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin liderleri de benzer çağrılar yapıyor. Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, uluslararası topluma iklim değişikliği sebebiyle ortak sorumluluk alma çağrısında bulundu.

İklim değişikliğinden etkilenen devletlerin, bu durumla kendi kaynaklarıyla başa çıkmak zorunda olduklarını vurgulayan Şerif, “Çevre adaleti, tüm ülkelerin sorumluluk almasını gerektiriyor” dedi.