;
Bilim Ekonomi Politika

COP24’ün İlk İki Gününde Neler Yaşandı?

Polonya’nın Katowice kentine 2 Aralık’ta başlayan ve 14 Aralık’a kadar devam edecek olan BM İklim Zirvesi’nin (COP24) ilk iki gününde neler yaşandığını İklim Haber olarak okuyucularımız için derledik.

Müzakerelerde Neler Oluyor?

-Açılış oturumlarında taraflar açık bir şekilde zirvede çalışmak için bulunduklarını gösterdiler, kural kitabı ile ilgili metin müzakerelerindeki ilerlemeyi hızlandırma ihtiyacının altını çizdiler. Eşbaşkanlar, ülkeleri, önümüzdeki Cumartesi gününe kadar kural kitabının metninin çoğunun bitirilmesi, siyasi rehberlik bekleyen kritik konuların ise ikinci haftaya bırakılması konusunda destekledi.

-Kayıp ve Zarar önemli bir gündem maddesi olarak ön plana çıkıyor. Bazı ülkelerin bu konuda daha etkin adımların atılması için bastırıyor.

-Avrupa Birliği’nin (AB) basın açıklamasında yaptığı açıklamada, Kural Kitabını oluşturma konusundaki kararlılıklarına dikkat çekilirken, IPCC 1.5 derece raporunun bulguları ışığında tüm tarafların kendi hedeflerini yansıtmaları yönünde çağrıda bulunuldu. AB iklim değişikliği ile mücadele etmek için 2050 yılına kadar birliğin seragazı emisyonlarını net sıfır seviyesine indirmesi çağrısında bulunmuştu.

Dışarıda Neler Oluyor?

– G20 Zirvesi, G20-1 deklerasyonuyla sonuçlanırken, ülkeler, IPCC’nin 1,5 Derece Raporu’nda iklim değişikliğinin güvenlik ve refah konusunda gözler önüne serdiği riskleri tanıdı ve liderlerin COP24’ten başarılı bir sonuç çıkacağına dair ortak beklentilerini ortaya koydu.

– G20 öncesinde Fransa ve Çin, iklim konusunda çok taraflı bir işbirliğinin değerine; COP24’ten çıkacak ve Paris Anlaşması’nın ruhuna ve kararlarına saygılı bir sonuca bağlı olacaklarına dair taahhütlerine vurgu yaptı.

– Biyoçeşitlilik Sözleşmesi 14. Taraflar Toplantısı’nda, IPCC 1,5 Derece Raporu’nun bulgularına yönelik kaygıya dikkat çekilerek, ısınmanın 2 derecenin altında ya da 1,5 derecede sınırlanamaması durumunda biyoçeşitlilik konusunda geri döndürülemez sonuçların ortaya çıkacağına dair güçlü mesajlar verildi.

COP zirvelerinin beş eski başkanının beklenmedik deklerasyonu, COP24’ü 2020 itibarıyla küresel ısınmayı 2 derecenin altında ya da 1,5 derecede tutma konusunda açık bir mesaj gönderecek kararlı sonuçların çıkacağı bir mecra olarak görmeleri konusunda ülkelere çağrı yapıyor.

– Berlin, Köln, Brüksel ve Londra’da düzenlenen iklim yürüyüşlerinde binlerce vatandaş daha fazla iklim eylemi talep ederken, Brüksel’de yürüyüşe katılanların sayısı 65 bine ulaştı.

– Bir süre önce yayımlanan BM Emisyon Açığı Raporu mevcut ülke taahhütlerinin küresel ısınmayı 2 derecenin altında ya da 1,5 derecede sınırlama konusunda yetersiz olduğunu vurgularken, Yeni İklim Ekonomisi Raporu da cesur iklim eylemlerinin önemli faydalarının altını çizerek bunların 2030’a doğru 26 trilyon dolarlık ekonomik yarar sağlayabileceğini öngörüyor.

– Almanya, yaklaşan ilk yenileme döneminde Yeşil İklim Fonu’na katkısını iki katına çıkarabileceğini duyurdu.

– Avrupa Komisyonu, 2050 itibarıyla net sıfır yaklaşımını güçlü bir şekilde ortaya koyan vizyon belgesinin yanı sıra yüzyıl ortası stratejisinin ilk taslağını hazırladı. Avrupa Birliği Enerji ve İklim Komiseri Cañete, AB gaz boru hatlarının akıbeti belli olmayan varlıklar haline gelme riski konusunda uyarıda bulundu.

– Fransa’da yakıt vergilerindeki artışın eşitsizlik yaratan sosyal etkileri nedeniyle başlatılan protestolar ciddi anlamda hareketlendi. “Sarı yelekler” protestosu, Macron yönetimine karşı geniş kapsamlı bir toplumsal memnuniyetsizliğin simgesi haline geldi.

 

Etiketler