;
Politika

CHP’li Öztunç: “Paris Anlaşması Bir An Önce Meclise Getirilmeli”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Paris Anlaşması’nın halen onaylanmamasını eleştirerek, “COP’ta korkarız ki millet bahçelerini anlatıp, boş boş yüzlerine bakacaklar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yaptığı yazılı açıklamada, Paris Anlaşması’nın onay için TBMM’ye getirilmemesini eleştirdi. COP olarak bilinen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın 31 Ekim-12 Kasım 2021 tarihleri arasında İskoçya’nın Glasgow şehrinde yapılacağını anımsatan Öztunç, “COP’ta korkarız ki millet bahçelerini anlatıp, boş boş yüzlerine bakacaklar” dedi.

AKP iktidarının iklim krizine karşı mücadelede sahici önlemler almadığını öne süren Öztunç, şunları kaydetti:

“Şimdi bu konferansta da ülkelerin attığı adımlar değerlendirilecek ve neler yapılması gerektiği tespit edilecek. Anlaşmanın yürürlüğe konmaması bir yana iktidar, tüm bu hedeflerin yanından bile geçemiyor. Varsa yoksa beton dökme, orman yok etme, rant yaratma üzerine bir mantıkla iklim krizini daha da derinleştiriyorlar.

Kömüre, fosil yakıtlara destek vererek ne seragazını azaltabilir ne de iklim kriziyle mücadele ettiğinizi söyleyebilirsiniz. Diğer ülkeler adil dönüşümü, kömürden çıkışı, karbon vergilerini ve kredilerini tartışırken AKP hâlâ kasıtlı olarak oluşturduğu suni planlarla havanda su dövüyor, kendi de dahil herkesi oyalıyor. Bir an önce Paris Anlaşması Meclis’e getirilmeli, iklim kriziyle mücadelede gerekli plan ve takvim oluşturulmalıdır.”