;
Ekonomi

Bu Lisenin Elektriği Güneşten Geliyor!

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde eğitim amaçlı kurulan güneş enerjisi santrali sayesinde hem öğrencilere eğitim veriliyor hem de okulun elektrik ihtiyacının %85’i karşılanıyor.

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan ve Avrupa Birliği Hibe Programları kapsamında desteklenen “Solar Enerji Atölyesinin Kurulup İşletim, Bakım, Onarım Modülünün Hazırlanması Projesi” kapsamında okul bahçesine 2015’te 8 kilovat gücünde bir güneş enerjisi kurulumu yapıldı. Santral sayesinde hem öğrencilere eğitim veriliyor hem de okulun elektrik ihtiyacının %85’i karşılanıyor.

Okul Müdürü Abdulselam Begiç, AA muhabiri Abdullah Çelik’e yaptığı açıklamada, 2015 yılında faaliyete geçen santralın hem kalifiye eleman yetiştirilmesine vesile olduğunu hem sektöre yatırım yapacak girişimcilere örnek teşkil ettiğini hem de okulun elektrik ihtiyacını karşıladığını söyledi.

Bingöl’ün güneş enerjisi üretim potansiyelinin Türkiye ortalaması üzerinde olduğunu dile getiren Begiç, bu konuda yatırım yapmak isteyen iş insanlarına destek olmaya hazır olduklarını belirtti.

Begiç, Türkiye’nin enerji ihtiyacının dışa bağımlı olmasından bir nebze de olsa kurtarılması için okulda Yenilenebilir Enerji Bölümü açıldığını, bölümden mezun olan öğrencilere hem işyeri belgesi hem de vatandaşlarının beceri ve yeterliliklerini belgeleyen Europass belgesi verildiğini aktardı.

“Yenilenebilir enerji alanında bizim bütün amacımız bir farkındalık yaratmaktı” diyen Begiç, sözlerine şöyle devam ediyor: “Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili bir farkındalık uyandırabilmek için hem off grid (şebekeden bağımsız) sistem, hem de on grid (şebeke bağlantılı) sistem kurduk. Kalifiyeli eleman yetiştirmek istiyoruz. Öğrencilerimiz için oluşturduğumuz uygulama alanları var. Uygulama alanında öğrencilerimiz hem teorik bilgi ediniyorlar hem de işin pratiğini öğreniyorlar. Okulumuzda eğitim amaçlı kurduğumuz santraldan okulumuzun enerji ihtiyacını da karşılıyoruz. Harcadığımız enerjinin %85’ini güneş panellerinden karşılıyoruz. Sadece %15’ini fatura olarak ödüyoruz”.

Abdullah Çelik-Anadolu Ajansı

“Yenilenebilir Enerji Çevre Dostudur”

Elektrik Elektronik Teknolojileri Öğretmeni Fatih Gündoğdu da küçük bir yatırımla vatandaşların kendi elektriklerini üreterek, hem tasarruf yapabileceklerini hem de ürettikleri elektriği satarak para kazanabileceklerini vurguladı.

Güneş enerjisinden elektrik üretiminin, geleceğin meslekleri arasında yer alacağını ifade eden Gündoğdu, “Yenilenebilir enerji çevre dostudur. Doğalgaz, kömür ve petrol gibi fosil yakıtların alternatifi, bedava, çevreci olan bir enerjidir. Bu yüzden piyasaya ara eleman yetiştirmek ve ekonomiye katkı sunmak için bu alanı okulumuzda açtık. Burada öğrencilerimize yenilenebilir enerjinin güneş dalında eğitim veriyoruz. Buradan mezun oldukları zaman güneş enerjisi santrallarında çalışacaklar veya kendi işlerini kuracaklar” dedi.

Gündoğdu, elektriğin taşınabilirliği açısından çok amaçlı güneş panelleri geliştirdiklerini aktararak, insanların kendi evlerinde şebeke bağlantılı sistem kurabileceklerini ve ihtiyaç fazlası elektriği ilgili kuruma satabileceklerini dile getirdi.

Türkiye’nin coğrafi konumu sebebiyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli açısından birçok ülkeye göre avantajlı konumda olduğunun altını çizen Gündoğdu, “Biz güneş ülkesiyiz. Bizde güneş potansiyeli daha çok olduğu için çok daha verimli bir enerji üretebiliriz” ifadesini kullandı.

Enerjinin olmadığı yerlerde kullanılması için ihtiyaca göre taşınabilir güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren mobil sistem geliştirdiklerini belirten Gündoğdu, şantiyeler, park aydınlatmaları, arıcılar, göçerler ve yaylacılar için ürettikleri ürünlerin bulunduğunu anlattı.

Aydın Arık-Anadolu Ajansı

 “Güneş Enerjisi Alanında Hizmet Etmek İstiyorum”

Öğrencilerden Azat Emeç de güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek, bir odanın elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla bir model üzerinde çalışma yaptığını söyledi.

İşi öğrenmek için defalarca sistemi söküp yeniden montaj ettiğini aktaran Emeç, lisans eğitimini de yenilenebilir enerji üzerine yapmak istediğini vurguladı.

Emeç, mezun olduktan sonra güneş enerjisi sektöründe çalışmayı düşündüğünü belirterek, “Eğitimimi tamamladıktan sonra bir güneş ülkesi olan ülkeme güneş enerjisi konusunda hizmet etmek istiyorum” şeklinde konuştu.