;
Bilim

Brezilya’nın Amazon Limanındaki Su Seviyesi 121 Yılın En Düşük Noktasına Ulaştı

Amazon

Amazon’daki Manaus limanında 1902’den bu yana en düşük su seviyesi kaydedildi, tekneler karaya oturdu. Uzak köylere yiyecek ve su ulaştırılamaz hale geldi.

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanları’ndaki büyük bir nehir limanında su seviyesi, tarihi bir kuraklığın yüz binlerce insanın hayatını alt üst ederken ve orman ekosistemine zarar verirken, 121 yılın en düşük noktasına ulaştı.

Büyük Amazon Nehri’nin hızla kuruyan kolları tekneleri mahsur bırakarak uzak orman köylerine yiyecek ve su tedarikini kesti. Yüksek su sıcaklıklarının nesli tükenmekte olan 100’den fazla nehir yunusunun ölümüne yol açtığından şüpheleniliyor.

Negro nehrinin Amazon nehri ile buluştuğu yerde bulunan, bölgenin en kalabalık şehri Manaus’taki limanda Pazartesi günü 13,59 metre (44,6 ft) su seviyesi kaydedildi. Bu, kayıtların başladığı 1902’den bu yana en düşük seviye. Bir önceki rekor, 2010’da kırılmıştı.

Aylar boyunca yağmur yağmayan Amazon Yağmur Ormanı köylüsü Pedro Mendonça, geçen hafta sonlarında Brezilyalı bir STK’nın nehir kenarındaki topluluğuna malzeme teslim etmesiyle rahat nefes aldıklarını söyledi.

Amazonas eyaletinin başkenti Manaus’un batısındaki Santa Helena do Inglês’te yaşayan Mendonça, “Üç ayı yağmursuz geçirdik. Geçmişteki kuraklıklardan çok daha ciddi bir durum” dedi. Amazon yerlileri, Brezilya’nın şiddetli kuraklık nedeniyle acil durum ilan etmesi gerektiğini düşünüyor.

Brezilya hükümetinin afet alarm merkezi Cemaden’e göre, Amazon’un bazı bölgelerinde Temmuz’dan Eylül’e kadar 1980’den bu yana en düşük yağmur seviyeleri görüldü.

Brezilya bilim bakanlığı, kuraklığın bu yılki başlangıcını, küresel çapta aşırı hava koşullarının oluşmasına neden olan El Niño iklim olgusunun başlangıcına bağlıyor. Bakanlık bu ayın başında yaptığı açıklamada, kuraklığın en azından El Niño’nun etkilerinin zirveye ulaşacağı Aralık ayına kadar sürmesinin beklendiğini söyledi.

Manaus’un da bulunduğu Amazonas eyaletindeki sivil savunma teşkilatına göre kuraklık Pazartesi günü itibarıyla 481 bin kişiyi etkiledi.

Geçen haftanın sonlarında, Brezilyalı STK Fundação Amazônia Sustentáve’e (FAS) bağlı çalışanlar, savunmasız köy topluluklarına yiyecek ve diğer malzemeleri dağıtmak için Manaus yakınlarındaki kurak bölgeye gitti. Kuraklık, genellikle nehir yoluyla taşınan gıdaya, içme suyuna ve ilaçlara erişimi tehdit ediyor.

Santa Helena do Inglês’in liderlerinden Nelson Mendonça, bazı bölgelere hâlâ kanoyla ulaşılabilse de, birçok teknenin malzeme taşımak için nehirde seyahat edemediğini ve malların traktörlerle ya da yürüyerek taşındığını söyledi: “Neredeyse izole durumdayız.”

Kendisi de Santa Helena do Inglês’te yaşayan Luciana Valentin ise kuraklığın su seviyelerini düşürmesinin ardından yerel su kaynağının temizliğinden endişe duyduğunu da söylerken, “Çocuklarımız sudan dolayı ishal oluyor, kusuyor ve sıklıkla ateşi çıkıyor” dedi.