;
Politika

Brezilya’daki Seçimin Galibi Lula Oldu: “Amazon’daki Tahribata Son Verilecek”

lula

Lula, Amazon Ormanları’nda Bolsonaro döneminde artan ormansızlaşma ve tahribata son verileceğini dile getirdi.

Brezilya’da düzenlenen ikinci tur devlet başkanlığı seçimleri için sabah başlayan oy verme işlemi yerel saatle 17.00’de sona erdi.

Ülkede 2 Ekim’de düzenlenen seçimlerde hiçbir adayın %50 oy alamaması nedeniyle 2. tura kalan devlet başkanlığı seçimlerinde, ilk turda en yüksek oyu alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yarıştı.

Devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu solcu eski Devlet Başkanı Lula da Silva %50,83 oyla kazandı ve Brezilya’nın yeni devlet başkanı oldu.

Ülkenin sağcı lideri Jair Bolsonaro, solcu rakibi Luiz Inacio da Silva ile yarıştığı seçimlerin “iyilikle kötülük” arasında bir savaş olacağını söylüyordu.

Lula ise bu yarışı “demokrasi ve otoriterlik arasında” bir mücadele diye niteliyordu.

Seçimlerden önce yapılan anketlerde, Lula da Silva’nın yaklaşık %48, Bolsonaro’nun ise %45 oy alacağı tahmininde bulunulmuştu.

2 Ekim’de düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerinde Lula da Silva %48,43 oy alırken, Bolsonaro da seçim anketlerinin çoğunun tahmininin üzerinde %43,20 oy almıştı.

Seçimlerin ilk turundan kısa bir süre sonra, %4,16 oy alan Brezilya Demokratik Hareketinin adayı Simone Tebet ile %3,4 oy alarak dördüncü olan Ciro Gomes’in adayı olduğu Demokratik İşçi Partisi, ikinci turda Lula da Silva’ya desteğini duyurmuştu.

Nüfusu 212 milyonu aşan Latin Amerika’nın en büyük ülkesi Brezilya’da yaklaşık 156 milyon seçmen bulunuyor.

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla Lula destekçileri sokaklara akın etti. Zaferin kesinleşmesiyle sokaklara coşku hakim oldu.

Lula seçim zaferinin ardından yaptığı ilk konuşmada, “Brezilya halkı yeniden umuda sahip olmak istiyor. Halk silah değil kitap istiyor. İyi yaşamak, iyi yemek, iş sahibi olmak ve eğitime erişmek istiyor” dedi.

Lula böylece görevdeki devlet başkanı Bolsonaro’nun bireysel silahlanma yanlısı politikalarına çizgi çekmiş oldu.

Irkçılığı yenmek istediğini söyleyen Lula, beyaz, siyah ya da yerli halkların eşit hak ve imkanlara sahip olmasını hedeflediğini kaydetti.

Lula, “İki Brezilya” olmadığını söyleyerek, “Biz tek bir halkız” dedi.

Lula, Amazon Ormanları‘nda Bolsonaro döneminde artan ormansızlaşma ve tahribata da son verileceğini dile getirdi.