;
Politika

Brezilya’da Lula Göreve Resmen Başladı: Amazon’un Korunması İlk Hedef

lula

Başkanlık koltuğunu resmen devralan Lula, “Amazon’u korumamız gerekiyor. Yerli halklara karşı işlenen tüm haksızlıkları kınayacağız” dedi.

Brezilya’da, 31 Ekim 2022’de devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu kazanan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva parlamentoda yemin ederek görevine resmen başladı.

Lula, eşi Rosangela da Silva ile beraber üstü açık bir arabayla halkı selamlamasının ardından yemin törenin yapılacağı parlamento binasına geçti.

Oturumda, Emerit Papa 16. Benediktus ve efsane futbolcu Pele’nin hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Lula yemin konuşmasında, Brezilya’yı yeniden inşa etme sözü vererek “Anayasayı koruyacağıma, savunacağıma ve ona uyacağıma söz veriyorum. Tüm Brezilya halkının iyiliğini destekleyeceğime, birlik, bütünlük ve bağımsızlık yolunda yürüyeceğime söz veriyorum” ifadesini kullandı.

ABD, AB ve Çin ile aktif diyalog sürdüreceklerini belirten Lula, “Seçimlerde dünyanın gözü bizdeydi, bundan sonra daha fazla güce sahip olabilmek için daha fazla ittifak içinde olacağız. Brezilya, kaderinin efendisi ve egemen bir ülke olmalıdır” dedi.

Lula, ülkede çok fazla güvensizliğin olduğunu vurgulayarak “Brezilya, halkının elinde silah olmasını istemiyor ve buna gerek de yok. Daha adil bir ülke olabilmemiz için kültüre, kitaplara ihtiyacımız var. Yakıt ve diğer malzemeleri ithal etmenin hiçbir anlamı yok. Brezilya, uluslararası ekonominin ön saflarında yer almalı” diye konuştu.

Amazon ormanlarındaki duruma dikkati çeken Lula, “Hedefimiz Amazon’u kesmeden, koruyarak yaşamayı sürdürmek. Yerli halklara karşı işlenen tüm haksızlıkları kınayacağız” dedi.

Lula, ülkedeki ekonomik gidişata işaret ederek, 33 milyon insanı açlıktan, 100 milyonu ise yoksulluktan kurtarma sözü verdi.

Yemin törenine Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İspanya Kralı IV. Felipe, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Paraguay Cumhurbaşkanı Mario Abdo Benitez, Uruguay Cumhurbaşkanı Luis Lacalle, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve çok sayıda devletin diplomatik temsilcisi katıldı.

Başkanlık Kuşağı Takdim Edildi

Lula, başkanlık kuşağının kendisine takdim edilmesinin ardından Başkent Brasilia’daki Planalto Sarayı önünde toplanan yaklaşık yüzbinlerce destekçisine seslendi.

Ülkedeki eşitsizliğin arttığını, buna son vereceklerini dile getiren Lula, “Açlığın geri dönüşü, Brezilya halkına karşı işlenen en büyük suçtur. Ülkemizde gelir, cinsiyet, ırk, iş gücü piyasasında, siyasi temsilde, sağlıkta, eğitimde her türlü eşitsizlikle mücadele edeceğime söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

Ekonomik eşitsizliğe değinirken göz yaşlarına hakim olamayan Lula, “Ülkenin %5’i zenginlerden oluşurken geri kalan %95’i ise aynı servet yüzdesine sahip değil” diye konuştu.

Bir önceki Devlet Başkanı Bolsonora dönemini eleştiren Lula, ülkede kabusun sona erdiğini belirtti.

“Geçiş Kabinesi’nden aldığımız teşhis dehşet verici” diyen Lula, “Sağlık kaynakları tükenmiştir. Eğitim, kültür, bilim ve teknolojiyi ortadan kaldırdılar. Çevrenin korunmasını yok ettiler. Okul yemekleri, aşılama, kamu güvenliği için hiçbir kaynak bırakmadılar” ifadelerini kullandı.

Lula, sözlerinin devamında, “Bu korkunç yıkıntılar üzerinde, Brezilya halkıyla birlikte ülkeyi yeniden inşa etme ve bir kez daha herkesin ve herkes için bir Brezilya yaratma taahhüdünü üstleniyorum” dedi.

Lula, ülkede artan enflasyona dikkati çekerek, “Gıda fiyatlarını düşürmenin, sağlığa, eğitime, bilime ve kültüre yatırım yapmanın zamanı geldi. Uluslararası izolasyondan kurtulmak için yatırımı getirme ve Brezilya’yı yeniden sanayileştirme zamanı geldi” dedi.

Nefret söylemine son vermenin de zamanının geldiğini anlatan Lula, “İki Brezilya yok, biz tek bir ülkeyiz. Tek bir kasaba. Hepimiz Brezilyalıyız. Kimse ikinci sınıf insan muamelesi görmeyecek” şeklinde konuştu.

Lula, Covid-19 salgını süresince 695 bin Brezilyalının öldüğünü hatırlatarak Bolsonaro liderliğindeki yetkililerin hesap vereceğini kaydetti.

60’dan fazla sanatçı da törende kurulan iki ayrı sahnede performanslarını sergiledi.

Törende bir katılımcı “Aşk nefreti yendi” pankartı açtı.

Brezilya’yı üçüncü kez yönetecek tek devlet başkanı unvanına sahip Lula’nın görevi 2027’ye kadar sürecek.

Bolsonaro, görevi ezeli rakibi Lula’ya devretmesine günler kala Brezilya’dan ayrılmıştı. Rotası ise Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletiydi. CNN Brasil’in haberine göre Brezilya Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Brasília’daki hava üssünden havalandığı belirtilen Bolsonaro’ya, danışmanları ve eşi Michelle Bolsonaro eşlik etti.

Ülkeden ayrılmasının ardından Twitter hesabından 47 saniyelik bir video paylaşan Bolsonaro, “Önümüzde harika bir gelecek var. Bu savaşı kaybetmeyeceğiz” dedi.