;
Politika

Bodrum 2050’ye Kadar Karbon Nötr Olacak

Bodrum Belediyesi, “Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi”ni imzaladı, 2050’ye kadar ilçenin karbon nötr olmasına dair taahhüt verdi.

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi’ne Bodrum Belediyesi de katıldı. İmza töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sözleşmeyi imzalamadaki amacın daha yaşanabilir, temiz ve çevreye duyarlı bir Bodrum yaratmak olduğunu söyledi.

Belediye Başkanları Küresel İklim ve Enerji Sözleşmesi’ne imza atan yerel yönetimler 2030 yılına kadar %40 seragazı salım azaltımı, 2050’ye kadar karbonsuz kent taahhüdü veriyorlar. Ayrıca kentlileri ucuz, güvenli ve sürdürülebilir enerjiye ulaştırmak bir diğer hedefi oluşturuyor.

Bu hedefler doğrultusunda Bodrum Belediyesi de iklim eylem planı hazırlıklarına başlamış durumda. İmza töreninde Başkan Ahmet Aras konu hakkında şöyle konuştu: “Yapacağımız eylem planı kentsel planlamadan, arazi kullanımına, yerel enerji kaynaklarından belediye yapılarının yenilenebilir enerji ile donatılmasına kadar geniş bir alanı kapsıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını destekleyeceğiz ve belediye olarak bu yönde projeler geliştireceğiz.”

Küresel çapta yükselen iklim hareketine paralel olarak özellikle son bir buçuk senedir Muğla’nın Bodrum ilçesinde iklim krizine karşı sivil inisiyatifler çeşitli çalışmalar gerçekleştirerek belediye yönetiminden hedefleri yüksek iklim eylem planı talep ediyorlar. Geçtiğimiz süre zarfında iklim için okul grevlerine destek veren Bodrumlu gençlerin yanı sıra Bodrum İklim Acil ekibi konu özelinde bir çok etkinlik düzenledi. Bu süreçte Bodrum Kent Konseyi içinde İklim Acil Çalışma Grubu kuruldu ve faaliyetlerine aktif olarak devam ediyor. Ayrıca Bodrum Belediyesi 3 – 5 Aralık 2019’da gerçekleşen İklim İçin Kentler Çalıştayı’na katılarak “İklim İçin Biz Varız” deklarasyonuna imza atan 25 belediyeden biri oldu.