;
Ekonomi Politika

BM, Yeşil Finansman için Michael Bloomberg’i Görevlendirdi

Birleşmiş Milletler (BM), geçtiğimiz Çarşamba günü New York’ta, bir yıl boyunca sürecek yeşil yatırım yolculuğunu yönetmek için Michael Bloomberg’i seçti.

Milyarder iş insanı ve New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından dün (26.08.2018) yapılan açıklamaya göre dünya çapında temiz enerji ve iklim esnekliği projelerine yönelik özel finansmanları yönlendirecek.

BM Genel Sekreteri António Guterres konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu görevlendirmenin  2020 yılına kadar gelişmekte olan ülkelerin iklim finansmanı için yılda 100 milyar dolar bulma hedefine katkıda bulunacağını ifade ediyor. Konu, 2019 yılının Eylül ayında BM Genel Merkezi’nde yapılacak iklim zirvesinin da ana teması olacak.

“Kamu ve özel sektördeki kaynakların harekete geçirilmesi, iklim değişikliği ile mücadele etmek için kritik öneme sahip” şeklinde konuşan Guterres, “İklim Eylemi Özel Elçim Michael Bloomberg’in, bu girişimle özel sektör liderlerini bir araya getirmeyi ve Paris Anlaşması hedeflerini yerine getirdiğimizden emin olmak için önde gelen hükümetlerle yakın bir şekilde çalışmayı kabul etmesinden memnuniyet duyuyorum” diyor.

Michael Bloomberg ise piyasanın sermaye tahsisinin, iklim değişikliğiyle mücadelede güçlü bir silah olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “İklim riskleri ve fırsatları daha şeffaf hale geldikçe, yatırımcılar ve işletmeler iklim çözümleri için finansmanları artırıyor. Genel sekreterin önümüzdeki yıl boyunca bu kritik geçişi hızlandırmasına yardımcı olacağım için mutluluk duyuyorum”.

Climate Change News’e göre muhalifler, ana akım finansın yeşil finansa dönüştürülmesinin, zengin ülkelerin zayıf ülkelere iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkmaları için verdikleri yardım sözü kapsamındaki bütçenin yerini tutmayacağını belirtiyorlar.

Yenilenebilir enerjiler gittikçe artan bir şekilde ticari olarak cazip olsa da, çiftçiler için sel savunmaları veya kuraklığa dayanıklı tohumlar gibi projeler yatırımcılar tarafından yatırımlarının geri dönüşünün kârlı olmayacağı savı sebebiyle olumlu karşılanmıyor.

Maldivler İklim Temsilcisi ve Küçük Ada Devletleri İttifakı Başkanı Amjad Abdulla ise iklim finansmanındaki acil ihtiyaçların karşılanması adına gösterilen her çabanın iyi bir haber olduğunu ve alkışlanması gerektiğini belirtmesine rağmen iklim değişikliğinde kamu finansmanının temel önemini uzun zamandır vurguladıklarının da altını çiziyor.