fbpx
Bilim

BM: 1.5 Derece Hedefi İçin Yılda Yüzde 7,6’lık Emisyon Azaltımı Yapılmalı

Birleşmiş Milletler’in yeni raporuna göre Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefi için önümüzdeki 10 yıl boyunca yılda %7,6’lık küresel emisyon azaltımı yapılması gerekiyor.

Ülkelerin Paris iklim taahhütlerini güçlendirmek zorunda oldukları 2020 yılına sayılı gün kala Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) tarafından yeni yayımlanan Emisyon Açığı Raporu, 2020 ile 2030 yılları arasında küresel seragazı emisyonlarında her yıl %7,6’lık azaltım yapılmadığı takdirde Paris Anlaşması’nın 1,5 derece hedefini gerçekleştirme fırsatının kaçacağı uyarısında bulunuyor.

UNEP’in yıllık Emisyon Açığı Raporu, Paris Anlaşması’nın tüm mevcut koşulsuz taahhütleri yerine getirilse bile, sıcaklıkların 3,2 derece artarak, daha geniş ve daha tahrip edici iklim etkilerine yol açacağını ifade ediyor. Ülkeler, 1,5 derece hedefinin tutturulması için önümüzdeki 10 yıl içinde küresel azaltım taahhütlerini en az beş kat artırmalılar.

2020 iklim eylemleri için kritik bir yıl. Glasgow’daki BM İklim Değişikliği Konferansı, krizi önleme çabalarının gelecekteki seyrini belirlemeyi hedefliyor ve ülkelerin iklim taahhütlerini önemli ölçüde artırmaları bekleniyor.

UNEP Genel Direktörü Inger Andersen, “İklim değişikliğine karşı erken ve güçlü bir şekilde harekete geçmeyerek gösterdiğimiz kolektif başarısızlığımız, şimdi büyük azaltımlar yapmamız gerekiyor anlamına geliyor; önümüzdeki 10 yıl boyunca, yılda %7’nin üzerinde emisyon azaltımı yapmamız gerekiyor. Bu da, ülkelerin yeni iklim taahhütleri konusunda 2020’nin sonuna kadar bekleyemeyeceklerini gösteriyor. Ülkeler – ve her şehir, bölge, işletme ve birey – şimdi hemen harekete geçmeli” dedi.

Andersen sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılında emisyonları mümkün olduğunca azaltacak hızlı kazanımlara, ardından da ekonomilerin ve toplumların büyük dönüşümlerini başlatmak için daha güçlü Ulusal Katkılara (NDC’ler) ihtiyacımız var. İklim eylemini ertelediğimiz yılların açığını kapatmak zorundayız. Bunları gerçekleştiremediğimiz takdirde, 1,5 derece hedefini tutturma ihtimalimiz 2030 yılından önce ortadan kalkacak”

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 1,5 derecenin üzerindeki bir ısınmanın son birkaç yılda dünya genelinde meydana gelen sıcak hava dalgaları ve fırtınalar gibi iklim etkilerinin sıklığını ve yoğunluğunu artıracağı konusunda uyardı.

G20 ülkeleri toplam emisyonların %78’ini teşkil ediyor, ancak sadece beş G20 ülkesi uzun vadeli sıfır emisyon hedefi taahhüdü verdi.

Kısa vadede, gelişmiş ülkelerin adalet ve eşitlik nedeniyle emisyonlarını gelişmekte olan ülkelere göre daha hızlı azaltması gerekecek. Ancak, tüm ülkelerin kolektif çabalara daha fazla katkıda bulunmaları lazım. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerin başarılı çabalarını örnek alabilir, hatta onların önüne geçebilir ve daha temiz teknolojileri daha hızlı şekilde kullanmaya başlayabilir.

Rapor, tüm ülkelerin Paris’in taahhütleri olarak bilinen NDC’leri 2020 yılında büyük oranda güçlendirmeleri ve bunların hayata geçirilmesi için politikalar ve stratejiler izlemeleri gerektiğinin üstünde duruyor. Paris hedeflerinin gerçekleştirilmesi mümkün kılacak çözümler mevcut, ancak yeterince hızlı veya yeterince büyük bir ölçekte uygulanmıyor.

Emisyon Açığı Raporu, her yıl, öngörülen 2030 emisyonları ile Paris Anlaşması’nın 1,5 ve 2 derece hedefleri ile tutarlı seviyeler arasındaki farkı değerlendiriyor. Rapor, seragazı emisyonlarının son 10 yılda yılda %1,5 oranında arttığını ortaya koyuyor. Ormansızlaşma gibi arazi kullanım değişikliklerini de içeren 2018 emisyonları, 55,3 gigaton CO2 eşdeğeri (GtCO2e) seviyesine çıkarak, rekor kırdı.

Sıcaklık artışının sınırlandırılması için, yıllık emisyonların 2030 yılında mevcut koşulsuz NDC’lerde 2 derece hedefi için belirtilen seviyenin 15 GtCO2e, 1,5 derece hedefi için belirtilen seviyenin ise 32 GtCO2e altında olması gerekiyor. Bu da, 2020 ile 2030 arasında 1,5 derece hedefi için yılda %7,6 ve 2 derece hedefi için yılda %2,7’lik emisyon azaltımı yapılması gerektiği anlamına geliyor.

Bu azaltımların gerçekleştirilmesi için NDC’lerin, 1,5 derece hedefi için en az beş kat ve 2 derece hedefi için üç kat artırılması gerekiyor.

Rapor, iklim değişikliğinin hala 1,5 derece ile sınırlanabileceğini ifade ediyor. İklim eyleminin, temiz hava ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni desteklemek gibi, ek faydaları artık geniş kabul görüyor. Hükümetler, şehirler, işletmeler ve yatırımcıların başlattıkları çok sayıda iddialı çabanın yanı sıra, çözüm ve bu çözümlerin uygulanmasına yönelik baskı ve irade mevcut.

Emisyon Açığı Raporu, her yıl olduğunu gibi, bu yıl da seçilen sektörlerin emisyon azaltım potansiyellerine odaklanıyor. Bu yılki rapor, enerji dönüşümü ve emisyon açığının kapatılmasına büyük katkı sağlayabilecek olan malzeme kullanımı verimliliği potansiyelini ele alıyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

2 yorum

Yorum yazmak için tıklayınız.

 • Daha öce de belirttiğim üzere Termik Santrallerin Baca Gazları ile doğaya salınan kirletici SO2, NOX, CO, CO2 ve V:O:C ‘lar /(21 çeşit) gazlar ile KÜLLER (ASH)% 100 yakın oranlarda arıtmakta ve ORGANOMİNERAL GÜBRE HALİNE GETİRMEKTEYİZ. BU ARITMA SİSTEMİMİZ PATENT KORUMALIDIR.,
  ORGANOMİNERAL GÜBREMİZ, AYNI ZAMANDA TOPRAK ISLAH MADDESİ OLUP, ÇÖLLEŞEN VE KURAKLAŞAN TOPRAKLARIN ISLAHINDA VE HEMEN HEMEN HER ÜRÜNDE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLAYAN BİR ÜRÜNDÜR.
  BUGÜNE KADAR KULLANILAN KLASİK DESÜLFİRİZASYON SİSTEMİ İLE BACA GAZLARINDAKİ SADECE VE SADECE SO2 GAZLARI % 95 ORANINDA ARITILMAKTA VE BÜYÜK ALANLARA GEREK DUYULAN ATIK ALÇI DAĞLARI OLUŞMAKTA VE DİĞER NOX GAZLARI NİTRİK ASİT OLARAK DOĞAYA SALINMAKTA VE CO VE CO2 GAZLAERI İSE 2019 YILI ORTALARIN DA 415,34 PPM SEVİYESİNİ DE AŞMIŞ VE TEHLİKELİ BOYUTLARA ULAŞMIŞTIR. GÖZLEMLENEN İKLİM FELAKETLERİNİN HER GEÇEN GÜN ARTMASININ ASIL SEBEBİ OLMAKTADIR, BM COP 21 PARİS İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TOPLANTISINDA ALINAN KARAR GEREĞİNCE DÜNYA ISISININ 1,5 C o DERECEDEN FAZLA ARTMASINA İZİN VERİLMEMESİ GEREKİRKEN GEREKEN TEDBİRLER ALINMAMIŞ VE ARTIŞ 3 C o DERECEYİ DE AŞMIŞTIR.
  BU TEHLİKELERDEN KORUNMANIN ÇARESİ İSE, KULLANDIĞIMIZ ÖZEL MİNERALLERİN % 74 VE % 75 REZERVİNİN, SADECE VE SADECE TÜRKİYE ‘DE BULUNAN MİNERALLER OLUŞU VE BİZİM PATENTLİ BULUŞUMUZDUR. UYGULANMASI İÇİN BM YEŞİL İKLİM FONUNA DA BAŞVURDUM. ARACILIĞINIZ İLE DESTEK VERECEK KURUM VE KURULUŞLARIN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ BULUNMAKTADIR. ARTIRIM ATIĞI GÜBREDİR VE T. SANTRALIN ISISI FAYDALI ALANLARDA KULLANILMASI YANINDA ÖZELLİKLE VERİMİ BİRKAÇ KATINA ULAŞAN VERİLİLİK DE GÖZLEMLENMİŞTİR. YERLEŞİM ALANLARININ ISITILIP- SOĞUTULMASI DA SAĞLANMAKTA VE TER. SANTRALLERİN VERİMLİLİĞİ % 90 LARA KADAR ARTMAKTADIR. PATENT KORUMALI SİSTEMİN, UYGULANMASI VE PROJEMİZİN TÜM DÜNYA ÜLKELERİNDE KULLANILMASI SONUCU DA EN GEÇ 10 YIL İÇERİSİNDE HAVA KİRLİLİĞİ VE İKLİM FELAKETLERİNİN SON BULMASI DA SAĞLANACAKTIR. ARZU EDENLER ÇAĞRIMIZA CEVAP VERİR , BİZLER DE GEREKEN DETAY BİLGİLERİ SUNARIZ. SAYGILARIMIZLA……
  HAK 2 ARITIM ŞİRKETİ GENEL MÜDÜRÜ HALİL KAZAZ CEP TEL:90 5326901033

 • COP 25 MADRIT CLIMATE CHANGE CONTRIBUTION TO OUR PUBLICATION;

  As I mentioned before, we purify the pollutants SO2, NOX, CO, CO2 and V: O: Cs / (21 types) gases and Ashes (ASH) released by the flue gases of Thermal Power Plants into ORGANOMINERAL FERTILIZER. OUR TREATMENT SYSTEM SHOULD BE PATENT PROTECTED.,

  OUR ORGANOMINERAL FERTILIZER IS A PRODUCT OF SOIL BREEDING SUBSTANCE, PROVIDING PRODUCTIVITY INCREASING IMMEDIATELY AND DROPPING SOILS.

  THE CLASSIC DESULFIRIZATION SYSTEM USED UP TODAY, ONLY AND ONLY SO2 GASES IN CHIMNEL GASS ARE TREATED IN 95% RATE AND WASTE GYPSES NEEDED FOR LARGE AREAS AND OTHER NOX GASES AS NITRIK AND CO. Has exceeded its level and reached dangerous dimensions. EVERY DAY INCREASES OF THE CLIMATE DISASTERS OBSERVED IS THE MAIN REASON.

  The REMEDY IS THE PROTECTION OF THESE DANGER, 75% RESERVE AND SPECIAL MINERALS 74% of WE USE ONLY AND ONLY IN TURKEY AND THE MINERALS FORMED IS OUR PATENTED invention. I applied to the UN GREEN CLIMATE FUND FOR IMPLEMENTATION. WE NEED THE SUPPORT OF INSTITUTIONS AND ORGANIZATIONS THAT WILL SUPPORT WITH YOUR INTERMEDIATION.

  PLUS RIM WASTE IS FERTILIZER AND THERMAL HEATING OF HEATING PLANT IS USED IN USEFUL AREAS, INCLUDING EFFICIENCY THROUGH PRODUCTION REACHED TO A FEW FLOORS. HEATING AND COOLING OF RESIDENTIAL AREAS ARE PROVIDED AND TER. The efficiency of power plants increases up to 90%. THE IMPLEMENTATION OF THE PATENT PROTECTED SYSTEM AND THE USE OF OUR PROJECT IN ALL THE WORLD COUNTRIES WILL ALSO PROVIDE THE DISCONTINUATION OF AIR POLLUTION AND CLIMATE DISASTERS AT THE LAST 10 YEARS. Those who desire respond to our call, WE PROVIDE THE DETAILS REQUIRED.

  BEST REGARDS……

  HAK 2 TREATMENT COMPANY GENERAL MANAGER

  HALİL KAZAZ

  MOBILE TEL: 90 5326901033