;
Bilim

Bill Gates: “İklim Krizi Sorununu Çözmek COVID-19’a Göre Çok Daha Zorlayıcı”

ABD’li iş insanı ve filantropist Bill Gates, iklim kriziyle mücadelenin COVID-19 salgınına göre oldukça zor olduğunu söyledi.

COVID-19’dan önce küresel bir salgın olabileceği konusunda öngörülerde bulunan ABD’li iş insanı ve filantropist Bill Gates, bu kez de iklim krizi hakkındaki uyarılarını yineledi: Salgını bitirmek iklim değişikliği sorununu çözmekten çok çok daha kolay.

Bilişim şirketi Microsoft’un kurucusu Gates, iklim krizini çözmenin insanlığın yapacağı en müthiş şey olacağını belirtti. Gates, “Pandemi sona erecek. Çünkü inanılmaz aşılar bulundu. Şimdi bu aşıları yaygınlaştırmaya ve yeni varyantlara uyarlama çalışıyoruz. İklim değişikliğine kıyasla bu çok daha kolay. Maalesef, iklim değişikliği bu yüzyılın sonunda, her yıl beş kat daha fazla ölüme neden olacak” dedi.

BBC’ye konuşan Gates’in yeni kitabı “How to Avoid a Climate Disaster” (İklim Felaketi Nasıl Önlenir) küresel ısınmanın önüne geçme rehberi niteliğinde.

Gates iklim değişikliğinin çok büyük ölçekte bir zorluk olduğunu ifade ederek “Önümüzdeki 30 yılda yaşanacağı söylenen gibi bir geçiş hiç olmamıştı. Bunun bir örneği yok” dedi.

İklimle ilgili bilinmesi gereken sayıların 51 milyon ve sıfır olduğunu belirten Gates bunu şöyle açıkladı: “51 milyon ton seragazı dünyanın yıllık olarak atmosfere saldığı miktar. Sıfır ise ulaşmamız gerek rakam. Ekonominin tümünde yenilikçiliğe ihtiyacımız var. Çelik fabrikalarını, çimento fabrikalarını, elektriği ve ulaşımı değiştirmemiz gerekiyor. Sıfıra (karbon emisyonuna) ulaşmayı başarırsak bu, insanlığın şimdiye kadar başardığı en muhteşem şey olacak.”

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi