;
Politika

Biden, Keystone Boru Hattı Ruhsatını İptal Edecek

ABD’nin yeni başkanı Joe Biden’ın Keystone Boru Hattı ruhsatını iptal edeceği ifade edildi.

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın görevdeki ilk günlerinde atacağı adımlardan birinin Keystone Boru Hattı ruhsatını iptal etmek olduğu belirtildi.

CBC News’u aktardığı habere göre, göreve başladığı günden itibaren iklim kriziyle mücadeleye özel bir öncelik vereceği bilinen Joe Biden’ın ilk gün adımlarından birinin Kanada ve ABD’de 2010 yılında devreye alınan, Kanada ham petrolünü Meksika Körfezi’ne taşıyan Keystone Petrol Boru Hattı ruhsatını iptal etmek olduğu kaynaklar tarafından doğrulandı.

Biden’ın başkanlık döneminde çevre politikalarına önem vereceği biliniyor. Biden seçim döneminde de başkanlığının ilk gününde ABD’yi Paris Anlaşması’na döndüreceğini açıklamıştı.

Vermont Senatörü ve Demokrat Parti’nin başkan aday adaylığında Joe Biden’ın rakibi olan Bernie Sanders da bu kararı destekleyen bir tweet paylaştı. Sanders, “Keystone boru hattı şimdi ve her zaman bir felaket olmuştur. Joe Biden’ın Keystone’un iznini görevdeki ilk gününde iptal edecek olmasından memnuniyet duydum. ABD’nin önündeki bütün krizlerle birlikte gezegenimizin en büyük varoluşsal krizini de unutmamalıyız: İklim değişikliği” yazdı.

İklim aktivisti Greta Thunberg de Biden’ın atacağı bu adımla ilgili olarak “Bu harika bir başlangıç ve önemli bir ilk adım olur” dedi.

Biden’ın yardımcısı olduğu dönemde eski başkan Barack Obama, çevreye zarar vereceği kaygılarından ötürü 2015 yılında Keystone projesini reddetmişti. Donald Trump ise 2017’de Obama’nın kararını tersine çevirerek boru hattı projesini onaylamıştı.