fbpx
Ekonomi

Bakan Dönmez: “Avrupa’da 21 Ülkenin Toplam Yenilenebilir Kurulu Gücünü Geçtik”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sadece 2020’de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu gücümüzle, Avrupa’da 21 ülkenin toplam yenilenebilir kurulu gücünü geride bıraktık” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerjide 2020’de yaşanan gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Bu yıl yaklaşık 4 bin 500 megavatlık ilave kurulu güçle toplam kurulu gücün 95 bin 500 megavata yükseldiğini belirten Dönmez, nisanda 2000’den bu yana aylık bazda en yüksek yerli kaynaklardan elektrik üretiminin gerçekleştiğini söyledi.

Dönmez, 12 Nisan’da güneş ve rüzgar enerjisinin saatlik bazda toplam üretimin %34’ünü karşıladığını anımsatarak, 24 Mayıs’ta da elektrik üretiminin %90’ının yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılandığını kaydetti.

Mayısta elektrik üretiminin %5,6’sının güneş enerjisinden sağlandığını aktaran Dönmez, “Hazirana ise lisanssız üretim damga vurdu. 5 Haziran’da günlük maksimum lisanssız üretimi gerçekleştirdik. 3 Eylül’de elektrik üretimimiz 1 milyar kilovatsaati aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Kasım ise rüzgarın en fazla enerjiye döndüğü ay oldu. 25 Kasım’da 153 bin 35 megavatlık üretimle 6 Kasım’daki 151 bin 325 megavatlık rekorumuzu egale ettik” ifadelerini kullandı.

Dönmez, yenilenebilir enerjideki atılımlara da değinerek, “Bu yıl devreye aldığımız toplam kurulu güç içerisindeki yenilenebilir kaynakların payı %95’i aştı. Toplam kurulu güç içerisinde yenilenebilir kaynakların oranı %51,21’e yükselerek tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Sadece 2020’de devreye aldığımız yenilenebilir kurulu gücümüzle, Avrupa’da 21 ülkenin toplam yenilenebilir kurulu gücünü geride bıraktık” dedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.