;
Bilim

Avustralya’nın Başı Aşırı Sıcaklarla Dertte: Avustralya Açık’ta Maçlar Ertelendi

Avustralya Açık Tenis Turnuvası aşırı sıcaklıklar nedeniyle durduruldu. Ülkede bir haftadır süren sıcaklık dalgası, elektrik kesintilerine neden olurken tüm hayatı olumsuz etkiledi. Bugünün (Cuma- 25 Ocak 2019) son 10 yılın en sıcak günü olması bekleniyor.

Sezonun ilk Grand Slam Turnuvası olan Avustralya Açık 2019, aşırı sıcaklara teslim oldu. Ülkede yaklaşık bir haftadır devam eden aşırı sıcaklıklar nedeniyle itfaiyeler de harekete geçti. Sıcaklıkların 44 dereceye kadar yükselmesi beklenirken benzer sıcaklıkların en son 2009 yılında Victoria eyaletinin güneydoğu bölgesinde yaklaşık 180 kişinin ölümüne neden olduğu biliniyor.

Turnuva organizatörlerinin sosyal medyadan yaptığı açıklamada Melbourne Park ve Albert Reserve’deki Grand Slam ve Avustralya Tenis Şampiyonası maçlarının tüm kortlarda ertelendiğini açıklandı.

Geçtiğimiz gün de kadınlar yarı final maçında sıcaklık nedeniyle Rod Laver Arena’nın çatısı kapatılmıştı.

Eyaletin kuzeyindeki itfaiye görevlileri tehlike derecesini “aşırı” olarak belirlerken, Doğu Timbarra’da kontrolden çıkan orman yangınları için kampçılar uyarıldı.

Güneydeki Tazmanya eyaletinde de yetkililer sekiz adet uyarı verdiler.

İtfaiye yetkilisi Andrew McGuinness, ABC’ye verdiği demeçte, “Farklı bölgelerde çok fazla yangın var ve bazıları oldukça büyük. Halihazırda yangın oluşumuna elverişli hava koşulları görüyoruz” dedi.

4 milyon insana ev sahipliği yapan Victoria’da, her biri iki saat süren elektrik kesintileri yaklaşık 60 bin konutu etkiledi. Güney Avustralya’nın başkenti Adelaide de dün karanlığa gömülmüştü. Şehirdeki sıcaklık 46,2’ye ulaştı ve 1939 yılındaki rekor sıcaklıkları geride bıraktı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.