fbpx
Afetler Bilim

Avustralya’daki Dev Yangınlar 3 Milyar Hayvanı Etkiledi

Avustralya’da 2019 ve 2020’de gerçekleşen dev orman yangınları yaklaşık 3 milyar hayvanın hayatını etkiledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Avustralya’da son iki yılda yaşanan yangınlar 143 milyon memeliyi, 180 milyon kuşu, 51 milyon kurbağayı ve yaklaşık 2.5 milyar sürüngeni etkiledi. Yangınlar doğrudan ölüm nedeni olmasa bile yangınların dolayı olarak sebep olduğu açlık, susuzluk, yerinden edilmelerle baş etmek zorunda kaldıkları bildirildi.

Yangınların hayvanlar üzerindeki etkisini 5 farklı kurumdan 10 bilim insanın yer aldığı bir çalışmada incelendi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı Avustralya Yöneticisi Dermot O’Gorman, rapora ilişkin “Dünyanın başka bir yerinde bu kadar hayvanı öldüren ya da yerinden eden bir olay kayıtlarımızda yer almıyor. Bu modern tarihin en büyük doğal yaşam felaketlerinden biri” dedi. Sydney Üniversitesi’nden ekoloji profesörü Chris Dickman, yangınların yarattığı felaketin kamuoyuna yansıyan koala ölümlerinden çok daha fazlası olduğunu söyledi.

Hazırlanan rapor, Avustralya’nın biyoçeşitliliğini ciddi anlamda kaybetme riski taşıdığını ortaya koydu. Raporda yasaların şu an gelecekteki çevre felaketlerine karşı yeterince önlem almadığı belirtildi. Raporun son hali ay sonunda paylaşılacak.

Avustralyalı bilim insanları 1980’den beri atmosferde artan sera gazının orman yangını riskini arttırdığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Mart ayında yayımlanan bir analiz, sıcak ve kuru havanın Avustralya’daki dev yangınlarda rol oynadığını ortaya koymuştu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.