fbpx
Ekonomi

Apple Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbinlerine Yatırım Yapıyor

Apple, “yüzde 100 karbon nötr” projesi çerçevesinde, dünyanın en büyük kara rüzgar türbinlerinden ikisinin inşasına yatırım yaptığını açıkladı.

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple,  “%100 karbon nötr” projesi kapsamında yatırım yaptı. Şirket, “%100 karbon nötr” projesinin bir parçası olarak,  dünyanın en büyük kara rüzgar türbinlerinden ikisinin inşasına yatırım yaptığını açıkladı.

Danimarka’nın Esbjerg kasabası yakınlarında bulunan 200 metrelik türbinlerin her yıl 62 gigawatt saat elektrik üretmesi bekleniyor.

Söz konusu yıllık elektrik üretiminin çevredeki 20 bin eve yetecek miktarda olduğu belirtiliyor. Apple buradan üretilen elektriği bölgedeki data merkezinin elektriğini karşılamak için kullanacak.

Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler Başkan Yardımcısı Lisa Jackson şu ifadeleri kullandı: “İklim değişikliğiyle mücadele acil eylem ve küresel ortaklık gerektiriyor ve Viborg veri merkezi, bu zorluğun üstesinden gelebileceğimizin güçlü bir kanıtı olacak.”

European Energy CEO’su Knud Erik Andersen ise “Apple ile çalışmaktan çok memnunuz ve Danimarka’daki veri merkezlerine yenilenebilir enerji sağlamayı ve geleceğin yeşil veri altyapısının gelişimini desteklemeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.