fbpx
Politika

Almanya İklim Eylem Planını Açıkladı

Almanya’nın açıkladığı iklim eylem planına göre 2030’a kadar 17 GW’lık kömür santralı kapatılacak ve yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı %65’e çıkarılacak.

Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi öncesi önemli bir duyuru Almanya’dan geldi. Alman bakanlar dün “İklim Eylem Programı 2030”u Berlin’de kamuoyu ile paylaştı. Plana göre tüm sektörlerde 2030 emisyon hedefleri 2019 yılı sonuna kadar yazılı hale getirilecek. Her bakanlık, ilgili detaylı eylem planını yazacak.

Almanya plan kapsamında, ulaşım ve yapı sektöründe “Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi”ni kuruyor. Ayrıca, 2021 yılı itibari ile sabit karbon fiyatına geçiyor. 2021 yılı için karbondioksitin tonu başına 10 ile 35 euro arasında bir fiyat belirlendi. Bu fiyat 2026 yılında yeniden düzenlenerek 35 ile 60 euro/ton düzeyine çekilecek. Bu fiyatlandırma ülkede benzin fiyatının 3 ile 15 euro/cent artacağı anlamına geliyor. Bu fiyatlandırma rejimi ile özellikle elektrikli ulaşım ve enerji verimliliği alanında önemli gelişmelerin olması bekleniyor. Almanya’nın karbona fiyat koyması uluslararası sivil toplumun da talep ettiği önemli bir adımdı.

Plan çerçevesinde Almanya’nın elektrikli araçlara yatırımının da artması bekleniyor. Ülkede 2030 yılına kadar elektrikli şarj istasyonu sayısı 1 milyona çıkacak. Ayrıca benzinli araçlara karbon vergisi gelmesi, havacılık vergilerinin artırılması ve demiryolu ulaşımına vergi muafiyetleri getirilmesi planlanıyor.

2030’a kadar 17 GW kömür santralı kapatılacak ve yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı %65’e çıkarılacak.

2023 yılına kadar iklim eylemine en az 54 milyar euro yatırım yapılacak. Bu yatırımın maliyetleri karbon fiyatlandırma mekanizmaları ile karşılanacak.

Alman yetkilileri bu kararı açıklarken, Almanya sokakları da iklim eylemcileri ile doluydu. Sadece Berlin’de 80.000 kişi olmak üzere tüm Almanya’da 1.4 milyon insan sokaklara çıkarak ülkenin iklim eylemini artırmasını talep etti.

Almanya’nın yeni İklim Eylem Planı’nın 25 Eylül’de Parlamento’dan geçerek yasallaşması bekleniyor.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.