;
Politika

Aliyev: “Dünyanın Öngörülebilir Gelecekte Fosil Yakıta İhtiyacı Var”

aliyev

COP29’un ev sahibi Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkesinin enerji dönüşümünde önemli adımlar attığını söyledi ancak dünyanın fosil yakıtlara hâlâ ihtiyacı olduğunu iddia etti.  

Önümüzdeki Kasım ayında COP29 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkesinin yeşil enerji geçişinde kararlı olduğunu ancak dünyanın yakın gelecekte fosil yakıtlardan vazgeçemeyeceğini belirtti.

Aliyev Bakü’de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Azerbaycan yeşil dönüşüm için aktif bir şekilde çalışıyor. Ancak fosil yakıt olmadan dünyanın en azından öngörülebilir gelecekte adım atamayacağı gerçeğini de kimse göz ardı edemez.”

Konuşmasında Azerbaycan’ın COP29 Başkanlığını, ülkesinin iklim değişikliğiyle mücadelede ciddi olduğunu göstermesi açısından bir “onur” olarak nitelendirdi.

Aliyev, petrol ve gaz rezervlerinin ülkesine bir asır yeteceğini ancak buna rağmen Azerbaycan’ın gönüllü olarak yenilenebilir enerjiye geçmeyi seçtiğini söyledi. Azerbaycan büyük bir petrol ve gaz üreticisi ve bu durum, AB’nin Rusya’dan enerji ithalatına bağımlılığını azaltma planlarında önemli bir rol oynuyor.

Bakü’nün COP29’a ev sahipliği yapma teklifi Aralık ayında yaklaşık 200 ülkeden onay almıştı. Bahsi geçen ülkelerin arasında Azerbaycan ile 30 yıldan fazla süren bir anlaşmazlığı sona erdirmek için barış görüşmeleri yürüten Ermenistan da bulunuyor.

Geçen yılki COP28 zirvesine ev sahipliği yapan Birleşik Arap Emirlikleri de, sahip olduğu büyük petrol ve gaz sektörü ve yüksek karbon emisyonları nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı.