;
Politika

Akkuyu’dan Sonra Yeni Tehlike: Sinop’a Yeni bir Nükleer Santral Kurulacak

sinop

Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Sinop’ta yeni bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Başta yöre halkı olmak üzere çok sayıda kişi ve kurum yeni bir nükleer santrala karşı çıkıyor.

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Türkiye’ye Akkuyu Nükleer Güç Santralı’nın (NGS) ardından bir nükleer santral daha yapacaklarını söyledi.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması’nda konuşan Lihaçev, “Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi” ifadelerini kullanırken, yeni nükleer santral konusunda Türk tarafıyla çok aktif müzakereler gerçekleştiğinin altını çizdi.

Lihaçev, daha önce de belirtildiği gibi yeni nükleer santralin büyük ihtimalle Sinop’ta inşa edileceğini söyledi.

Moskova ve Minsk’in, Belarus’ta olası yeni nükleer üretim kapasitelerinin inşası konusunu da incelediğini belirten Lihaçev, ülkenin güneyinde iki üniteden oluşan bir nükleer enerji santralı inşa etme olasılığının değerlendirildiğini ve Rosatom’un bu projeye de katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Sinop’ta bir nükleer santral kurulacak olmasına ise başta yöre halkı olmak üzere çok sayıda kişi ve kurum karşı çıkıyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ay önce Yunanistan’a yaptığı ziyaretin dönüşünde uçakta yaptığı açıklamada “Mesela bizim Sinop’ta inşa edilecek nükleer santralimizin enerjisinden Yunanistan’a da imkan tanıyabiliriz” demişti.