;
Ekonomi

Akfen, Türkiye’nin 5 Bölgesine 327 MW gücünde 13 Rüzgar ve Güneş Santralı Kuruyor

Akfen Yenilenebilir Enerji, 13 yeşil enerji projesi için Türkiye’nin en büyük rüzgar ve güneş kredisini aldı. Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Enerji şirketi çatısı altında tamamı yerli kaynaklardan oluşan 13 rüzgar ve güneş santralı kuracak. Toplam 530 milyon dolar olan santral yatırımının 167 milyon dolarlık kısmını Akfen Holding öz kaynaklarıyla karşılarken, 363 milyon dolarlık kredi yerli ve yabancı altı banka tarafından sağlanıyor. Bu, Türkiye’de tek seferde alınan en büyük rüzgar ve güneş santralı kredisi olarak öne çıkıyor.

Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Enerji çatısı altında Türkiye’nin beş bölgesine yayılan ve 327 MW gücünde olan 13 rüzgar ve güneş enerjisi santralı kuracak. Toplam 530 milyon dolara mal olacak 13 santralın 167 milyon dolarlık kısmı Akfen Holding’in öz kaynaklarıyla karşılanırken, geri kalan 363 milyon dolarlık kısım için yerli ve yabancı altı bankadan kredi alındı. Yeni yatırımlarla Akfen Yenilenebilir Enerji’nin yerli ve doğal kaynaklardan üretime dayalı enerji santralı kurulu gücü 574 MW’a çıkacak.

Akfen Yenilenebilir Enerji tarafından dokuz güneş enerji santralı (GES) ve 4 rüzgar enerji santralı (RES) projelerinin hayata geçirilmesinde kullanılacak toplam 363 milyon dolarlık kredi için yerli-yabancı finans devleri güçlerini birleştirdi. Buna göre 103 milyon dolarlık GES kredisini Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Türkiye İş Bankası üstlendi. 260 milyon dolarlık RES kredisi ise Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Türkiye İş Bankası’nın garantörlüğünde Almanya merkezli KfW IPEX-Bank ve EBRD tarafından sağlandı.

Toplam güçleri 327 MW olan 13 santral yaklaşık bir yıl içinde tamamlandığında tam 1,2 milyon kişinin yaşadığı hanelerin elektriği tamamen doğal kaynaklardan sağlanmış olacak.

Yatırımlar Ülkenin 5 Bölgesine Yayılacak

Akfen Yenilenebilir Enerji, doğal ve yerli kaynaklardan üretim sağlayacak projelerini Marmara, Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde Türkiye’nin birçok farklı noktasına yayacak. Buna göre yatırım değeri 180 milyon dolar olarak planlanan dokuz GES projesi Konya, Amasya, Tokat, Van ve Malatya’da kurulacak. Güneşten elektrik üretecek GES’ler tamamlandığında 70 MW’ı lisanslı, 15 MW’ı lisanssız olmak üzere toplam 85 MW kapasiteye ulaşacak. 350 milyon dolara mal olacak dört RES ise Çanakkale ve Denizli’de yer alacak. RES’lerin toplam lisanslı gücü 242 MW olacak.

Türkiye’nin Enerji Hedeflerine Katkı Sağlayacak

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin 13 projesi kapsamında yıllık 1.000 GWh enerji üretimi gerçekleştirilecek. Sadece güneş ve rüzgar gibi yerli kaynaklardan üretilecek enerji direkt olarak Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesine aktarılacak.

Projelerin hayata geçmesiyle 2023 yılına kadar yerli ve doğal kaynaklardan 27.000 MW hidroelektrik dışı yenilenebilir üretim kapasitesi kurma hedefi bulunan hükümetin projeleri de büyük oranda desteklenmiş olacak.

Öte yandan projeler Türkiye’nin elektrik üretiminden kaynaklı seragazı emisyonlarının düşürülmesinde de önemli rol oynayacak.

“Hisse Devirlerinde Geleni Yine Türkiye’ye Yatırıyoruz”

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, hisse devirlerinden elde ettikleri geliri yeniden Türkiye’ye yatırım olarak döndürdüklerine dikkat çekerek, 2019 yıl sonuna kadar hayata geçirecekleri yatırım paketinin planlandığı şekliyle zamanında devreye gireceğinin altını çizdi. Akın, “Sözümüzün arkasında duruyoruz ve hisse devirlerinden kazandığımızı yeniden Türkiye’nin hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Aralık 2017’de 6,2 milyar TL (1,6 milyar dolar) olarak açıkladığımız yatırım paketini 2019 sonuna kadar hayata geçirmiş olacağız. Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz güvenle önemli kısmını kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız bu yatırımların zamanlamasında hiçbir aksama da olmayacak” ifadelerini kullandı.