;
Politika

Akdeniz Ülkelerinden Ortak Bildiri: “İklim Krizi Yaşamımızı Tehdit Ediyor”

iklim krizi

6 Akdeniz ülkesi tarafından duyurulan bildiride, “Aşırı hava olayları ekosistemi yok ediyor, günlük hayatımızı ve yaşam biçimimizi tehdit ediyor” ifadeleri yer alırken, iklim krizi ile mücadele için acil talep çağrısında bulunuldu.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ve beş Avrupalı mevkidaşı, sıcak hava dalgaları, orman yangınları ve sellerin ardından “iklim krizi” ile mücadele etmek için acil adımlar talep etti.

Güney Avrupa’da aşırı sıcak geçen yaz mevsimlerinin bölge ekonomilerinin iki dayanağı olan turizm ve tarım sektörlerine zarar vereceğinden endişe ediliyor.

İtalya, Yunanistan, Hırvatistan, Slovenya, Malta ve Portekiz cumhurbaşkanları tarafından imzalanan açıklamada, “Aşırı hava olayları ekosistemi yok ediyor, günlük hayatımızı ve yaşam biçimimizi tehdit ediyor” ifadeleri yer aldı.

Akdeniz havzasının büyük bir kesimi geçen ay yoğun sıcak hava dalgalarının etkisi altında kaldı ve Cezayir’den Türkiye’ye uzanan geniş bir coğrafyada orman yangınları çıktı.

“Artık kaybedecek zaman yok, siyasi veya ekonomik nedenlerle öteleme şansımız yok,” diyen cumhurbaşkanları, özellikle Akdeniz havzasının su sıkıntısı ve çölleşme ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Liderler, “sadece bugün için değil, çocuklarımızın ve sonraki nesillerin geleceği için de” eylem çağrısı yaptı; bu eylemler arasında “çevre sorumluluğu etiğini” aşılamayı ve kamuoyunu bilinçlendirmeyi de saydı.

Bildiride, “Avrupa Birliği’ne, diğer Akdeniz ülkelerine ve uluslararası topluma bu konuyu siyasi gündemlerinin üst sıralarında tutmaları” çağrısında bulunuldu.

Girişim, Mattarella ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou arasındaki bir telefon görüşmesiyle başlatıldı ve ardından AB ülkelerinin icra görevi olmayan yani doğrudan yürütmenin başında olmayan başkanlarından oluşan “Arraiolos Grubu”nun diğer üyelerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Bildiride “Tüm Akdeniz ülkeleri, iklim krizinin etkilerini durdurmak ve tersine çevirmek için koordineli hareket etmeli, tepki göstermeli ve ortak çaba sarf etmelidir,” sözler kullanıldı.