;
Politika

Akbelen’den Muhalefet Partilerine: “TOMA’ların Önünde Beraber Durarak Bu Yok Edişe Dur Diyelim”

akbelen

Akbelen Ormanı savunucuları muhalefet partilerine çağrı yaparak, “konfor alanlarını terk ederek bizlerle birlikte gerekirse ağaçlara sarılarak, TOMA’ların önünde durarak bu yok edişe aktif eylemsellik ile dur demeye davet ediyoruz” dedi.  

Akbelen Ormanı’nda geçtiğimiz Pazartesi sabahı 05.30’da başlayan kesime karşı İkizköylülerin direnişi devam ediyor. İkizköylüler geride bıraktığımız günlerde jandarmanın coplu, bibergazlı, plastik mermili birçok sert müdahalesine maruz kaldı. Tüm bu müdahalelere rağmen Akbelen Ormanı’nı YK Enerji’ye teslim etmeyeceklerini söyleyen yaşam savunucuları muhalefet partilerini sahaya çağırdı.

Yapılan açıklamada 2005 yılında alınan AİHM kararına ve Muğla 1.İdare Mahkemesi’ndeki devam eden davaya atıfta bulunulurken, kesimin tüm hızıyla sürdüğü hatırlatıldı.

“Bu Hızla Devam Edilirse 31 Temmuz’a Kadar Ormanın Tamamı Yok Edilecek”

“Bu süreçte defalarca orantısız güç, hak ihlali darp ve şiddetle karşı karşıya kaldık ve önümüzdeki günlerde de kalmaya devam edeceğiz” denilen açıklamaya şu şekilde devam edildi:

“Zaman ormanımız, canımız, yaşamımızın kaynağı için çok hızlı ilerliyor. Yaptığımız hesaplamalara göre eğer orman bu hızla yok edilmeye devam ederse en geç 31 Temmuz’da tamamı yok edilmiş olacak.

Siz muhalefet partileri zamları konuşmak için TBMM’yi göreve çağırdınız ve hepimizi yakan zamları konuştunuz. Şimdi sırada zamların temel kaynağı olan çiftçinin, üreticinin, köylünün, meraların, suyun, zeytinin korunması için TBMM’yi acilen göreve çağırmak var.”

Akbelen Ormanı savunmasının 2 yılı geçen bir direniş ile ülkede bir sembol olduğu belirtilirken, Akbelen’in yok edilmesi halinde Kaz Dağları’nın, Karadeniz’in, Sinop’un, Akkuyu’un ve Kırklareli’nin de akıbetinin benzer olabileceği belirtildi. Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin, tarım alanlarının, su havzalarının teker teker yok edilmesi sonucunda küresel iklim krizine karşı daha kırılgan Türkiye ile karşılaşabileceğimiz aktarılırken, çiftçinin, üreticinin, köylünün kendini daha büyük çıkmazlar içinde bulabileceği söylendi.

Muhalefet partilerinden destek istenen açıklama şu şekilde sonlandı: “TBMM’de oturum ihtiyaç olan milletvekili sayısının onda birinin bile mücadelede bizimle birlikte olması devlet – Limak ortaklığı ile devam eden bu yok edişin önünde durmamızı sağlar.

Tüm muhalefet partilerini, il, ilçe örgütleri ve tüm milletvekillerinin salt çoğunluk halinde konfor alanlarını terk ederek bizlerle birlikte gerekirse ağaçlara sarılarak, TOMA’ların önünde durarak bu yok edişe aktif eylemsellik ile dur demeye davet ediyoruz.”