;
Politika

Akbelen Ormanı’nı Koruyan İkizköylüler Yeniden İfadeye Çağırıldı

İkizköy

YK Enerji’nin kömür sahasını Akbelen Ormanı’nı keserek genişletme çabasına karşı mücadele veren İkizköylüler yeniden ifadeye çağrıldı.

Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda Limak ve IC Holdingin ağaçları katletmesine karşı köylülerin, bölge halkının ve desteğe gelen yurttaşların mücadelesi yıllardır sürüyor.

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında doğa için direnen İkizköylüler çeşitli zamanlarda ifadeye çağrılmış, çeşitli sebeplerle de haklarında para cezası verilmişti. İkizköylüler farklı sebeplerden dolayı yeniden ifadeye çağırıldı. İkizköylülerin bazılarının ifade dosyasının bulunamadığı, bazılarının daha önce verdikleri ifadenin kaybolduğu gerekçesiyle tekrar ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

65 yaşındaki Havana Ova’nın, “Ben torunlarıma ne bırakacağım? Bir avuç toprağım olmayınca ne yapacaklar? Ben torunlarım için canımı veririm. Ben torunlarıma kömür yedirmeyeceğim. Çeksinler pis ellerini üzerimizden” sözleri ifadeye çağrılmasına neden oldu. Havana Ova, 24 Temmuz 2023’de Akbelen’de jandarma müdahalesi sırasında bayılıp, ambulans çağrılmasına izin verilmediği için gözaltı aracıyla hastaneye götürülmüştü.

İfade çıkışı söz alan İkizköylü kadınlardan biri şunları söyledi: “Arazilerimizi korumak suç mu dedim? Biz çok şeyler yaşadık. Jandarma bize köylü diyerek böcek gibi ezdi. Biz toprağımızı savunduk. Biz suçluyuz onlar suçsuz mu? Biz mücadeleye devam edeceğiz.”

İfade sonrası İkizköylüler adına konuşan Esra Işık “Ormanımızı savunduk diye ifadeye çağrıldık. Üzerimize cezalar yağıyor. Her birimiz farklı günlerde ve saatlerde ifadeye çağırıldık. Ancak birlikte gelmeye karar verdik. Çünkü birliğiz ve bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Esra Işık’ın ise, “Zeytin hasadı yaparken hemen yanında dinamitler patlıyor. Zeytincilik kanunu neden uygulanmıyor” minvalinde çektiği video sebebiyle ifadeye çağırıldı öğrenildi.