;
Politika

ABD ve Çin İklim Krizine Karşı Birlikte Mücadele Verecek

Dünyanın en önemli ekonomik güçleri ABD ve Çin iklim değişikliği ile mücadelede işbirliği mesajı verdi. 

Son dönemde özellikle Sincan Uygur Özerk Bölgesi ile Hong Kong’daki insan hakları ihlalleri konusunda karşı karşıya gelen iki ülkenin iklim değişikliği ile mücadele özel temsilcileri John Kerry ile Xie Zhenhua, Çin’in Şangay kentinde iki gün süren görüşmelerinin ardından hükümetleri adına ortak bir açıklama yaptı.

İki ülkenin daha aktif işbirliği yapması gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, Paris İklim Anlaşması koşullarının uygulanmasının iklim değişikliğiyle mücadelede vazgeçilmez bir husus olduğu ve her iki ülkenin de bu konuda hassas olacağı belirtildi.

Her iki ülkenin de küresel karbon emisyonunun azaltılmasında kendi paylarına düşen yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğinin altı çizilirken, önümüzdeki Perşembe günü başlayacak İklim Değişikliği Liderler Zirvesi ile Kasım ayındaki İklim Değişikliği Konferansının (COP26) önemine de değinildi.

ABD eski Başkanı Donald Trump ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan geri çekmiş, ancak 20 Ocak’ta göreve gelen Joe Biden yönetimi ABD’yi yeniden anlaşmaya geri döndürmüştü.