;
Politika

ABD Paris Anlaşması’na Resmen Yeniden Katıldı

ABD Başkanı Joe Biden, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin Paris  Anlaşması’na tekrar katıldığını duyurdu.

ABD, Paris Anlaşması’na resmen geri döndü. Böylece Washington, bir önceki Başkan Donald Trump’ın maliyetli olacağı gerekçesiyle tek taraflı olarak çıktığını açıkladığı Paris Anlaşması’na 107 gün sonra tekrar geri dönmüş oldu.

İklim değişikliğiyle mücadelede dönüm noktası olarak kabul edilen anlaşmaya 2015 yılında yaklaşık 200 ülke imza atmış bu süre zarfında sadece ABD geri çekildiğini duyurmuştu.

Anlaşmaya yeniden dönüş, ABD’nin 20 Ocak’ta göreve gelen yeni Başkanı Joe Biden’ın seçim kampanyası sırasında verdiği sözlerden biriydi.

Ayrıca Joe Biden’ın ilk icraatlarından biri, imzaladığı başkanlık kararnamesi ile Paris Anlaşması’na yeniden dönüşün yolunu açmasıydı.

Bilim insanları ve anlaşmaya taraf ülkeler, yakın gelecekte ABD’den, 2030 yılına kadar emisyonlarını düşürme hedefine ilişkin bir açıklama beklediklerini dile getiriyor.

Başkan Joe Biden’ın ABD’in İklim Özel Temsilcisi olarak atadığı John Kerry, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Gün bugün. Küresel iklim çabalarının bir parçası olan Paris Anlaşması’na resmen geri döndük. Hiçbir ülke bu mücadeleyi tek başına kazanamaz” ifadelerini kullandı.