;
COP27 Ekonomi

ABD İklim Elçisi Kerry Karbon Ofset Planını Başlattı

karbon ofset

Çevre grupları, planın emisyonları azaltmak için gerçek çabaları geciktireceğini söyleyerek girişimi kınadı.

ABD iklim elçisi John Kerry, gelişmekte olan ülkelerin fosil yakıtlardan geçişlerini hızlandırmalarına yardımcı olacak bir karbon ofset planının oluşturulduğunu duyurdu.

Kerry, yenilenebilir enerji projelerini finanse etmek ve gelişmekte olan ülkelerde temiz enerji geçişlerini hızlandırmak amacıyla Energy Transition Accelerator’ı (ETA) başlattı.

ABD; Bezos Dünya Fonu ve Rockefeller Vakfı ile birlikte, kamu ve özel sektörden gelen girdilerle, 2030’a kadar faaliyet gösterecek ve muhtemelen 2035’e kadar uzatılacak olan programı geliştirecek.

Kerry, Şili ve Nijerya’nın ETA’ya erkenden ilgi gösteren gelişmekte olan ülkeler arasında olduğunu ve Bank of America, Microsoft, PepsiCo ve Standard Chartered Bank’ın “ETA’nın gelişimine” ilgi duyduklarını söyledi.

Etkinlik lansmanında, programın özellikle kirli enerjiden temiz enerjiye geçişi hızlandırmak, karbon tutulmasını sağlayacak teknolojiye sahip olmayan kömür santrallarından (unabated) çıkmak ve yenilenebilir enerji üretimini hızlandırmak için kullanılacağını belirtildi.

Kerry, programda kullanılan karbon kredilerinin “yüksek kaliteli” olacağını ve “güçlü güvenlik önlemlerine” sahip olacağını sözlerine ekledi.

Çevre grupları ise planın emisyonları azaltmak için gerçek çabaları geciktireceğini söyleyerek girişimi kınadı.

Endişeli Bilim İnsanları Birliği’nin politika direktörü Rachel Cleetus, “Gönüllü bir karbon kredisi programı, emisyonlarda derin, gerçek kesintileri garanti etmeyecek. İklim gemisi batarken şezlongları yeniden düzenlemekle aynı şey” dedi.

Etkinliğin açılışında bir protestocu Kerry’nin sözünü kesti ve “Yanlış çözümler sunuyorsunuz” dedi. Kerry, fosil yakıt şirketlerinin programa katılmayacağını söyledi.