;
Ekonomi

AB Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Payını Yüzde 42,5’e Yükseltiyor

yenilenebilir enerji

2030’a kadar AB’nin toplam enerji tüketiminde rüzgar ve güneş gibi çeşitli yenilenebilir enerji kaynaklarının payı %42,5’e yükseltilecek.

AB Konseyi, üye ülkeler ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında müzakere edilen yenilenebilir enerji yönetmeliği konusunda uzlaşı sağlandığını açıkladı.

Buna göre, 2030’a kadar AB’nin toplam enerji tüketiminde rüzgar ve güneş gibi çeşitli yenilenebilir kaynakların payı %42,5’e yükseltilecek. Bu hedefin %45’e çıkartılması da söz konusu olabilecek.

Mevcut durumda AB’nin temiz enerji hedefi 2030 yılı için %32 seviyesinde bulunuyordu. Anlaşma ile bu oran artırılmış oldu.

En son verilere göre, AB ülkelerinin toplam enerji tüketiminde yenilenebilirin payı %22 seviyesinde bulunuyor.

Ayrıca, AB üyesi bütün ülkeler bu ortak hedefe katkı sağlayacak.

Ulaşım, sanayi, binalar ve ısıtma alanlarına da hedefler getirilecek.

AB ülkeleri, ulaşım sektöründe kullanılan toplam enerjide yenilenebilirin payını %29’a yükseltecek.

Sanayi, yenilenebilir enerji kullanımını yıllık %1,6 oranında artıracak.

Sanayide kullanılan hidrojenin 2030’a kadar %42’si, 2035’e kadar da %60’ı biyolojik olmayan yenilenebilir yakıtlardan sağlanacak.

Karar kapsamında, binaların enerji kullanımı için yenilenebilir enerji hedefleri getirilecek. Bu hedef doğrultusunda projelerdeki izin süreçleri hızlandırılacak.

Söz konusu düzenleme AP ve üye ülkeler tarafından resmen onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

AB, söz konusu paketi iklim hedeflerini yakalamak için hazırlamış, savaş ve enerji krizi sonrasında pakete ek unsurlar konulmuştu.