;
Politika

400’den Fazla Kadın İklim Liderinden COP26’da Cinsiyet Eşitliği Çağrısı

400’den fazla kadın iklim lideri, İngiliz hükümetine COP26’da cinsiyet eşitliği konusunda daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık çağrısında bulunan açık bir mektup imzaladı.

Mektubun imzacıları arasında Paris Anlaşması mimarlarından Laurence Tubiana, İrlanda eski Başbakanı Mary Robinson, ekonomist Kate Raworth, çevre avukatı Farhana Yamin ve National Geographic Kaşifi Sylvia Earle yer alıyor. Emma Thompson ve Ellie Goulding gibi ünlüler ve kampanyacılar da mektuba isimlerini eklediler.

SHEChangesClimate tarafından hazırlanan kampanya, geçtiğimiz Kasım ayında başlatıldı. 26. Taraflar Konferansı (COP26), COVID-19 salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti.

Eylül ayında Birleşik Krallık, zirveye ev sahipliği yapmak adına tamamen erkeklerden oluşan bir ekip kuracağını duyurdu. Şu anda, COP26 liderlik ekibindeki etkili pozisyonların %25’inden daha azı kadınlar tarafından yönetiliyor. Kampanyayı düzenleyenler, kadınların eşit katılımını talep ediyor.

Mektupta, kadınların COP26 kararına ve müzakere rollerine dahil edilmesinin başarı şansını artıracağına ve daha adil bir karar alma süreci sağlayacağına dair kanıtlar da var.

Belgede ayrıca geçen yıl COP25’te Birleşik Krallık Hükümeti’nin Cinsiyet Eylem Planı’nı (GAP) imzaladığı belirtiliyor. Bu, iklim değişikliği tartışmaları ve karar alma süreçlerine kadınların dahil edilmesinin ve cinsiyet eşitliğinin önemini vurguluyor. Ayrıca, kadınların ve kızların iklim değişikliğinden orantısız bir şekilde etkilendiklerini ve iklim eyleminde aile ve topluluk içinde kritik rollere sahip olduklarını gösteren GAP araştırmasının altını çiziyor.

BM’ye göre, daha az kaynağa ve daha az resmi haklara sahip oldukları için iklim değişikliği nedeniyle yerlerinden edilen insanların yaklaşık %80’i kadın.

Kadınlar İklim Krizinde Çok Daha Fazla Risk Altında

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından bu yıl yayımlanan bir rapor, iklim krizinin tüm dünyada kadınlara yönelik şiddeti körüklediğini ortaya koydu.

İngiliz model ve aktris Lily Cole, mektubun sunumundan önce verdiği brifingde, “Cinsiyet ve çevre arasındaki kesişme konusunda ikna edici veriler” olduğuna dikkat çekti. Bu kanıtı, iklim değişikliği mücadelesinde daha sert eylemler çağrısında bulunan ‘‘Who Cares Wins’’ kitabı için araştırma yaparken bulduğunu söyledi.

İklim avukatı ve Track 0’ın kurucusu Farhana Yamin, “Kadınlara eğitim, aile planlaması ve tarım araçları gibi konularda erişim verirseniz, bunun iklim üzerinde büyük etkisi olur” diye ekledi.

Yamin ayrıca, daha az kadına yüzme öğretildiği için, sel gibi çevresel krizler olduğunda kadınların çok daha fazla risk altında olduğunu söyledi. Cole, toplumsal cinsiyet eşitliği ile devlet çevreciliği arasında açık uçurumların olduğunu gösteren ilginç veriler bulduğunu da belirtti.

Cole, “Siyasi liderlik rolündeki kadınlar, bir ülkenin olumlu çevresel davranışlar sergileme olasılığını arttırdı. Kadınların eşit güç pozisyonlarında olmasının başarı için çok önemli olduğunu kabul edin” dedi.

SHEChangesClimate, sorunu tartışmak ve bir çözüme ulaşmak için COP26 CEO’su Peter Hill ve COP26 Başkanı Alok Sharma ile toplantılar yaptı.

Ertelenen COP26 Zirvesi 

Mektup, BM Genel Sekreteri António Guterres ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’ın ev sahipliğinde düzenlenen İklim Eylemi Zirvesi öncesinde imzalandı.

Ertelenen COP26 zirvesi önümüzdeki Kasım ayında İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılacak. Zirve, iklim değişikliğiyle mücadele için koordineli eylem üzerinde anlaşmak üzere dünyanın dört bir yanından devlet başkanlarını, iklim uzmanlarını ve kampanyacıları bir araya getirecek.