fbpx
Bilim Ekonomi Politika

28 Haziran-4 Temmuz Haftalık: “ABD, Emisyonların Azaltılmasında Bir Dünya Lideri”

28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında iklim değişikliği ile ilgili neler yaşandığını aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Geçtiğimiz hafta iklim değişikliği alanında Türkiye ve dünya gündeminde oldukça önemli gelişmeler yaşandı. G19’un Paris Anlaşması’na olan bağlılığının, Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 Zirvesi’nin son bildirisinde yinelenmesiyle elde edilen başarı, Avrupa Birliği (AB) tarafından güvenceye alındı. Ancak G20 Zirvesi’nden oybirliği ile yayımlanan bildiride ABD’nin emisyonların azaltılmasında dünya lideri olduğu belirtildi.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İngilizce Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Semra Cerit Mazlum, İklim Haber’in G20 Zirvesi hakkındaki sorularını yanıtladı. Doç. Dr. Cerit Mazlum, G20’nin iklim değişikliği politikası bağlamında önemli bir uluslararası bir platform rolünden Donald Trump’ın ABD başkanlığına seçilmesinden itibaren çekildiğini belirtirken, Türkiye’nin ise G20’yi, eğer isterse, iklim değişikliği politikasındaki tutumunu aktarma ve çabalarını paylaşma konusunda son derece etkili bir zemin olarak kullanabileceğini söylüyor.

350.org, Türkiye’nin kömür yatırımlarını acilen durdurması için çağrı yaptı, G20 ülkelerinin ise kamu bütçesini fosil yakıtlardan uzaklaştırmasının zamanının geldiğini belirtti.

Dünya Kavruluyor

Bilim insanları tarafından yeni yayımlanan çalışmalar iklim krizi ile son yıllarda Avrupa’da görülen aşırı sıcaklar arasında ilişki kuruyor.

Copernicus Gözlem Programı, geçtiğimiz ayın Avrupa ve dünya için şimdiye kadar kayıtlara geçen en sıcak Haziran ayı olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin 2013-2098 döneminde yılda ortalama 78 güne kadar sıcak hava dalgasının etkisinde kalabileceği, dalgalanmaların sıklaşabileceği tahmin ediliyor.

Meksika’nın Guadalajara kentinde etkili olan dolu fırtınası kentin altı mahallesini kalın bir buz tabakasıyla örttü.

Uluslararası Çalışma Örgütü, iklim değişikliği nedeniyle artacak sıcakların 80 milyon istihdama mâl olacağını açıkladı. İklim değişikliğinin zaten halihazırda var olan ekonomik eşitsizliği de güçlendireceği vurgulanıyor.

Uluslararası Sürdürülebilir Kentler Birliği’nin düzenlediği Dirençli Kentler Zirvesi’ne katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, çocuklarda iklim değişikliği farkındalığını artırmak için İzmir’de yapılacak özel bir etkinlik önerisinde bulundu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.