;
Politika

Yerel Yönetimlerin Gözünden COP28

Dubai’de gerçekleştirilen COP28’i yerinde izleyen Marmara Belediyeler Birliği Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Merkezi; gerçekleştirilen müzakereleri, ana tartışmaları ve öne çıkan başlıkları özetleyen bir rapor yayımladı.

Tam adı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı olan COP28, geçtiğimiz sene 30 Kasım-12 Aralık tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde gerçekleşti. Konferans sürecini yakından takip eden Marmara Belediyeler Birliği Sürdürülebilirlik ve İklim Değişikliği Merkezi, gerçekleştirilen müzakereleri, ana tartışmaları ve öne çıkan başlıkları özetleyerek COP28’den Notlar Raporu’nu hazırladı.

Rapor, COP28’in merkezi çıktısı olan Küresel Stok Sayımı sonuçları, COP27’de kararlaştırılan “Kayıp ve Zarar Fonu” ile ilgili gelişmeler ve COP28’in somut çıktıları gibi önemli konuları ele alıyor.

Otuz yılın en yüksek katılımına sahne olan COP28’e Türkiye’den de kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, şirketler ve üniversitelerden bilim insanları dahil olmak üzere çok sayıda delege kayıt yaptırdı.

Türkiye özellikle COP28’in ilk gününde kabul edilen Kayıp ve Zarar Fonu ve Yeşil İklim Fonu’ndan yararlanmak üzere girişimlerde bulunmasının yanı sıra İklim Eylemi İçin Yüksek Hedefli Çok Düzeyli Ortaklıklar Koalisyonu (CHAMP) gibi önemli oluşumlar içerisinde de yer aldı.

Yerel yönetimlerin de önemli bir rol oynadığı COP28’de, iklimle mücadelede hükümetlerle iş birliği yapma ve mali kaynaklara erişim sağlama gibi konularda çözüm yollarını tartışıldı. Yerel yönetimlerin iklim eylemi gerçekleştirmedeki rolü etrafındaki artan ivme, 2050 yılına kadar net sıfır karbondioksit emisyonuna ulaşmanın gerekliliğini kabul eden Küresel Stok Sayımı karar metnine de yansıdı.