fbpx
Ekonomi

Yenilenebilir Enerjide En Fazla İstihdam Çin’de, Türkiye’de Önemli Oranda Gerileme

IRENA’nın yayımladığı yeni bir rapor dünya genelinde işsizlik büyürken yenilenebilir enerji sektöründe istihdam arttığını ortaya koydu. Buna göre en fazla istihdam Çin’de gerçekleşti, Türkiye’de ise %27’lik gerileme gerçekleşti.

Dünyada yenilenebilir enerjide istihdam, önceki yıla oranla 2018’de %6,6’lık büyüme ile 11 milyona yaklaştı. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) “Yenilenebilir Enerji ve İstihdamı 2019 Raporu” na göre, dünya genelinde işsizlik büyürken yenilenebilir enerji sektöründe istihdam arttı. Temiz enerjideki istihdam olanaklarının artmasında, enerji teknolojileri maliyetlerindeki düşüşün yanı sıra, talep artışı ve rekabet ile öne çıkan çevresel duyarlılığın yaygınlaşması etkili oldu.

Güneş, biyokütle, hidroelektrik ve rüzgar gibi temiz enerji sektörleri baz alınarak hazırlanan rapora göre, dünya genelinde yenilenebilir enerjide %6,6 artışla geçen yıl 10 milyon 983 bin istihdam sağlandı. Bu kapsamda, güneşten elektrik üretimi alanında istihdam geçen yıl bir önceki yıla kıyasla %3 arttı. Bu sektörde çalışan sayısı 3 milyon 605 bin oldu.

Yenilenebilir enerjide ikinci sırayı 2 milyon 63 bin istihdamla sıvı biyoyakıt sektörü, üçüncü sırayı da 2 milyon 54 bin istihdamla büyük ölçekli hidroelektrik santralları izledi. Rüzgar enerjisi sektörü ise dünya genelinde 1 milyon 160 bin kişiyi istihdam etti.

Yenilenebilir enerjide diğer alanlarındaki istihdamla, söz konusu rakam toplamda 10 milyon 983 bine ulaşarak, geçen yıl 11 milyona yaklaştı.

Yenilenebilir enerji alanında en fazla istihdam ise Çin’de gerçekleşti. Ülkede geçen yıl yenilenebilir enerji sektöründe çalışan sayısı 4 milyon 78 bine ulaştı.

Türkiye’de İstihdam %27 Geriledi

Yeşil Ekonomi’deki habere göre, küresel eğilimin aksine Türkiye’deki istihdam rakamı ise önemli oranda geriledi.

Güneş enerjisi yatırımlarının zirve yaptığı 2017 yılında 84.400 seviyesine ulaşan yenilenebilir enerji sektöründeki istihdam rakamı, 2018 yılında 62 bine geriledi.

2017’de 16 bin 600 olan solar ısıtma ve soğutma sektöründeki istihdam rakamı ise 2018’de 8 bin 660’a geriledi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.