;
Politika

Yeni Rapor: Paris Anlaşması’na Yönelik Yeni Taahhütler Küresel Isınma Tahminlerini İyileştirdi

Yeni bir çalışmaya göre, İklim Liderleri Zirvesi’nde ABD’nin yeni iklim hedefleri açıklaması, geçen Eylül ayından bu yana açıklanan diğer taahhütlerle birlikte, küresel ısınma tahminlerini 0,2°C azalttı. Paris Anlaşması’na yönelik taahhütler ve belirlenen hedefler doğrultusunda, yüzyılın sonuna kadar ısınmanın artık 2,4°C olacağı tahmin ediliyor.

İklim Eylemi Takipçisi (Climate Action Tracker-CAT) “İklim Zirvesi Etkisi: Paris taahhütleri ısınma tahminlerini iyileştirdi” başlıklı yeni raporunu yayınladı.

İklim Liderleri Zirvesi’nde ABD’nin yeni iklim hedefleri açıklaması ve geçen Eylül ayından bu yana açıklanan diğer taahhütlerle, CAT’ın küresel ısınma tahminleri 0,2°C azaldı. Paris Anlaşması’na yönelik taahhütler ve hedefler doğrultusunda, yüzyıl sonuna kadar ısınmanın artık 2,4°C olacağı tahmin ediliyor.

Net sıfır hedeflerini açıklayan ABD, Çin ve yine benzer iklim hedeflerini açıklayan ancak henüz bunları resmi olarak BMİDÇS’ye sunmayan diğer ülkeler tarafından da bu hedeflerin tam olarak uygulandığı varsayıldığında, 2100 yılına kadar küresel ısınma artışı  2.0 °C’ye kadar düşebilir (İyimser Hedefler Senaryosu).

Küresel seragazı emisyonlarının %73’üne sebep olan 131 ülke, net sıfır hedeflerini benimsedi veya planlıyor (son değerlendirmeden bu yana dört artış). Ancak, bu dört ülkeden ziyade, öngörülen ısınmadaki düşüşe en fazla katkıda bulunan, güncellenmiş 2030 seragazı azaltım hedefleri; bu da daha güçlü yakın vadeli hedeflerin önemini gösteriyor.

Tüm bu gelişmeler memnuniyetle karşılanırken, hedefler ve taahhütlere dayanarak küresel ısınma artışı, en iyimser varsayımlar altında bile, hâlâ Paris Anlaşması’nın 1.5˚C sıcaklık sınırının oldukça üzerinde.

2030 için, Paris Anlaşması’na yönelik taahhüt ve hedefler ile 1.5 °C’lik sıcaklık artışı hedefi ile uyumlu yollar arasındaki emisyon açığı yaklaşık % 11-14 (2.6-3.9 GtCO2e) daraldı. En büyük katkı ABD, Avrupa Birliği, Çin ve Japonya’dan geldi.

Bu emisyon açığının bu yıl daha fazla seragazı azaltım hedefi güncellemesi ile kapatılması gerekiyor. Revize hedeflere ait güncellemelerin Glasgow’daki BM İklim Konferansı Taraflar Toplantısı (COP26) öncesinde devam etmesi gerekiyor. Hedeflerini geliştirmeyen ülkelerin yeniden düşünmesi gerekiyor: Avustralya, Meksika, Brezilya, Rusya, Endonezya, Türkiye ve Suudi Arabistan.

Ülkelerim tüm iklim hedefleri, henüz iddialı politikalarla desteklenmiş durumda değil. Onaylanmış tüm ulusal politikalar (‘mevcut politikalar’ senaryosu) için ısınma artışı tahmini ise 2,9°C.