;
Bilim

Yeni Rapor: Nakliye Şirketleri Karbon Ayakizlerini Azaltacak Teknolojilere Uzak

CDP’nin hazırladığı nakliye sektörü raporuna göre, nakliye şirketleri emisyonsuz gemiler gibi karbon ayakizlerini azaltmalarına yarayacak teknolojilere uzaklar.

CDP, “A Sea Change” başlıklı nakliye sektörü raporunu yayımladı. Nakliye sektörünü takip eden yatırımcılar için hazırlanan rapor, CDP’nin sektörü ele aldığı ilk araştırma raporu. Rapora göre, nakliye şirketleri emisyonsuz gemiler gibi karbon ayakizlerini azaltmalarına yarayacak teknolojilere uzaklar.

CDP’nin halka açık en büyük 18 nakliye şirketinin düşük karbonlu ekonomiye geçişe hazır olup olmadığını incelediği rapor, bir dizi şirketi ele almakla beraber dökme yük, konteyner ve tanker gibi iş operasyonlarının düşük karbonlu ekonomiye geçişi üzerinde duruyor. Raporun ana çıktıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Nakliye şirketleri emisyonsuz gemiler gibi karbon ayakizlerini azaltmalarına yarayacak teknolojilere uzaklar.
  • Gemileri yavaşlatarak emisyonlar %30 oranında düşürülebilir ancak bu sadece kısa süreli etki gösterecek, ticari olarak sorunlu bir çözüm yolu.
  • Yük taşımacılığı için en az emisyon içeren yol nakliye, ancak navlun taleplerinin artışından dolayı şirketlerin emisyonlarını azaltmak için daha fazla çalışmaları gerekiyor.
  • NYK Line ve Maersk düşük karbonlu ekonomiye hazır olma konusunda lider konumda, ancak NS United KK ve COSCO S.ET diğerlerinin gerisinde.

Raporun yönetici özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi