;
Ekonomi Politika

Yeni Rapor: Hiçbir Koşulda Kömüre Dönüş Planlanmamalı

Yeni bir çalışmaya göre Ukrayna savaşı bahane edilerek kömüre dönmek iklim hedeflerini baltalar.

Küresel hisse senedi endeksi devi MSCI yeni bir raporunda, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rus gazının kömürle değiştirilmesi durumunda emisyonlarda tehlikeli bir artışla karşı karşıya kalınabileceği konusunda uyardı.

En uç senaryoya göre, Avrupa Rusya’dan gaz ithalatını yerine kömüre yönelirse, sadece bir yıl içinde 800 milyon ton karbondioksit eşdeğeri salınabilir.

Bu, küresel ısınmayı 2 derece ile sınırlama çabalarını tehlikeye atabilir.

MSCI, Rusya-Ukrayna savaşının yeşil yatırım üzerindeki etkisine ilişkin raporda, “Bugün emisyonlarda bir artış yaşanması, 2 derece sınırını aşmak veya emisyonları normal şartlardan daha hızlı ve daha keskin bir şekilde azaltmamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Rusya, Avrupa Birliği’nin önemli bir gaz, petrol ve kömür tedarikçisidir. Ukrayna’yı işgali ve bloğun Moskova’ya yönelik yaptırımları, fiyatlarda keskin bir artışa neden oldu.

Bu, bazı ülkelerin AB’nin kömür kullanımını aşamalı olarak bırakma planını sorgulamasına neden oldu, ancak Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis AB’nin fosil yakıtlardan uzaklaşma hedefinden sapmayacağını söyledi.

MSCI, AB’nin savaş öncesindeki iklim dostu politikalarına bağlı kalarak, yenilenebilir kaynakların daha fazla finanse edilmesine ve enerji tüketiminin azaltılmasına odaklanması gerektiğini belirtti.