;
Ekonomi

Yeni Küresel Finansal Anlaşması Neler İçermeli?

Yeni Küresel Finansal Anlaşması

22-23 Haziran’daki zirvede iklim, kalkınma ve biyolojik çeşitlilik krizleri de dahil olmak üzere küresel krizlere yanıt vermeye yardımcı olacak finansman çözümleri tartışılacak.

Yeni bir küresel finansman anlaşması (New Global Financing Pact) için bu hafta 22-23 Haziran 2023 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek zirvede 100’den fazla devlet başkanı, politika yapıcı, uluslararası örgüt ve sivil toplum bir araya gelerek iklim, kalkınma ve biyolojik çeşitlilik krizleri de dâhil olmak üzere küresel krizlere yanıt vermeye yardımcı olacak finansman çözümlerini tartışacak.

Zirve, Barbados Başbakanı Mia Mottley’nin öncülüğünü yaptığı Bridgetown gündeminin tavsiyelerinin yanı sıra Kırılgan Yirmi (V20) Grubu Maliye Bakanları ve Afrika maliye bakanları grubu tarafından küresel finans sistemini herkes için işler hale getirecek şekilde dönüştürmek üzere ortaya konan öneriler üzerine inşa edildi.

Fransız hükümetine göre bu zirve “Kuzey ve Güney arasında yeni bir sözleşme inşa etmeyi” amaçlıyor. Kenya Devlet Başkanı Ruto, Brezilya Devlet Başkanı Lula, Çin Başbakanı Li Qiang ve Barbados Başbakanı Mia Mottley’in de aralarında bulunduğu çok sayıda dünya liderinin katılması beklenen zirvede Küresel Güney’in temsili açıkça görülüyor. G7 ülkelerinden ise tartışmalara öncülük etmesi beklenen iki devlet başkanı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Olaf Scholz. ABD Başkanı Joe Biden ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, General Electric savaş uçağı motorlarının Hindistan’da ortak üretimini sağlayacak Kuzey-Güney anlaşmasını duyurmak üzere ABD’de bulunacaklar. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da aynı tarihlerde Ukrayna’yı Kurtarma Konferansı’na ev sahipliği yapacağı için toplantıya katılamayacak. Ancak bazıları, hiçbiri kendilerinden kaynaklanmayan zorlu sınamalardan geçen gelişmekte olan ülkelerin Küresel Kuzey liderleri için bu kadar öncelikli olması gerekip gerekmediğini soruyor. Bununla birlikte, Küresel Güney liderleri önümüzdeki aylarda müzakere süreçlerine liderlik etmek için güçlü adaylar olarak ortaya çıkıyor.

Öne Çıkan Noktalar

Önerilen reformlara ilişkin kilit kararlar Dünya Bankası ve IMF yıllık toplantıları ve COP28 gibi çok taraflı forumlara bırakılsa da, bu zirvede gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin doğru yönde atılmış adımlar olabilecek belirli önerileri onayladığını göreceğiz.

  1. Özel Çekme Hakları (Special Drawing Rights, SDR) geri dönüşüm hedefine nihayet ulaşabilecek miyiz?

SDR‘ler uluslararası likiditeyi artırmak için IMF tarafından 1969 yılında oluşturulan uluslararası rezerv aracı olarak tanımlanabilir. SDR’lerde gelişmekte olan ülkelere vaat edilen 100 milyar dolara ulaşma umudu ufukta görünüyor. Bu hedefe ulaşılırsa, IMF’nin en büyük hissedarı ve SDR’lerin aslan payının sahibi olan ABD’nin herhangi bir katkısı olmayacak. Bununla birlikte, bu taahhüdün gerçekten yerine getirilmesi halinde, bunun kesinlikle faydalı bir başlangıç olacağı ancak bizi sona yaklaştırmayacağı da unutulmamalı. Öncelikle, zengin ülkelerin her yıl yerine getiremediği ayrı ve yerine getirilmemiş 100 milyar dolarlık iklim finansmanı vaadi konusunda gelişmiş ülkeleri kesinlikle rahat bırakmaz. Ayrıca, bir sonraki önemli adım, bu ve gelecekteki SDR tahsisatlarının yeniden dağıtılması için etkili bir çözüm bulmak olacaktır. Bu durumda sorulması gereken soru şu: Christine Lagarde’ın da katılması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası iki öneriden birini desteklemeye ikna edilebilir mi: SDR’ler cinsinden tahvil veya hibrid sermaye önerisi veya Afrika Kalkınma Bankası’na (AfDB) hibrid sermaye önerisi? Riskler yüksek ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek bir onay büyük bir çıkmazın ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

  1. Adil bir geçiş sürecinde özel sektör yatırımlarını nasıl teşvik edebiliriz?

Barbados Başbakanı’nın danışmanı ve Bridgetown gündeminin mimarı Avinash Persaud, gelişmekte olan ülkelerin adil geçiş çözümlerine yatırım yapmalarını engelleyen uzun süredir devam eden yüksek sermaye maliyeti sorununa (yatırımlardaki yüksek faiz oranları nedeniyle özel sektörün gelişmekte olan ekonomilere yatırım yapma konusundaki isteksizliği nedeniyle) uzun vadeli uygulanabilir bir çözüm öneriyor. Çok taraflı kalkınma bankaları ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ortak bir kuruluşu olan bir döviz garanti ajansının kurulmasını öneriyor; bu ajans yatırımcılar için döviz risklerini ortadan kaldırabilir (fazla maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir) ve yatırımcıların gelişmekte olan piyasalara isteyerek yatırım yapmaları için gelecekteki döviz için yeterli koruma sağlayabilir.

  1. Denizcilik vergisi ile ilgili neler olabilir?

Solomon Adaları ve Marshall Adaları tarafından ortaya atılan uluslararası deniz taşımacılığından kaynaklanan sera gazı emisyonlarına evrensel bir zorunlu vergi uygulanması önerisi geçtiğimiz haftalarda önemli bir tartışma konusu oldu. Bu zirve, söz konusu kararların alınabileceği Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) kritik toplantısından iki hafta önce gerçekleşiyor. Bu nedenle, IMO’nun başlıca hissedarlarının birçoğu tarafından önerilen bu verginin tartışılması ya da onaylanması son derece önemli olacak. Tartışmalara yakın kişiler, ABD’nin zorunlu bir vergiyi desteklemekten kaçınabileceğini (2018’deki ilk stratejiyi desteklemekten kaçındığı gibi) ima etse de, dünya liderlerinin geri kalanı bu önerinin arkasına ağırlıklarını koyarsa, sonuçta yine de güçlü bir dil benimsenebilir. Bununla birlikte, sürecin, bunun ne zaman gerçekleşmesi gerektiğine dair bir zaman çizelgesi belirtilmeden onaylanabileceği düşünüldüğünde, iyimser bir hava hakim.

Bağlam açısından, Dünya Bankası geçen hafta deniz taşımacılığından elde edilen karbon gelirlerinin nasıl dağıtılabileceğini gösteren yeni bir yayın yayınladı.

  1. Dünya borç erteleme maddeleri konusunda bir anlaşmaya varabilecek mi?

Bridgetown gündeminin, bir ülke doğal afet veya salgından etkilendiğinde kredi ödemelerini otomatik olarak iki yıla kadar askıya alan özel borç duraklatma maddeleri dünya liderleri tarafından onaylanmaya hazırlanıyor. Birçoklarının iddia ettiği gibi bu sadece geçici bir çözüm olsa da, ihtiyaç duyulan zamanlarda yeniden inşa ve toparlanma için harcanmak üzere trilyonlarca doları serbest bırakabilir.

Birleşik Krallık, özellikle pandeminin sıkıntılı dönemlerinde kalkınma harcamalarını sürekli olarak kısmış olsa da, yeni tahvillerinde bu maddeleri uygulamayı kabul eden ilk gelişmiş ülke kreditör kurumu olduğu için Birleşik Krallık İhracat Finansmanı’na teşekkür etmek gerekir. Diğer ülkeler de aynı şeyi yapacak mı? Bu hafta içinde belli olacak ancak bunların uygulanması için belirli bir son tarih olması gerektiği konusunda genel bir mutabakat var.

  1. Dünya Bankası ve diğer Çok Uluslu Kalkınma Bankalarının (MDB)’lerin önünde zorlu bir yol var ama Banga bu zorluğun üstesinden gelebilir mi?

Dünya Bankası ve diğer MDB’ler geçtiğimiz yıl boyunca uygulamalarında reform yapmaları için yoğun baskı altında kaldılar. Paris’teki zirvenin ABD tarafından atanan Ajay Banga’nın ilk büyük görevi olması ve zirveye katılacak olan Janet Yellen’in Dünya Bankası’nın verdiği sözleri yerine getirmesini sağlamak için amansız bir takip içinde olması nedeniyle, zirve MDB reformları sürecinde biraz daha ilerleme kaydedilmesini sağlayabilir. MDB’lerin bir MDB vizyon bildirgesi sunması bekleniyor. Sermayenin geri dönüşü konusunda reform yönünde bazı ilerlemeler kaydedilmesi bekleniyor. Vizyon bildirisi bu konuya açıklık getirecek.