fbpx
Bilim

Yeni Araştırma: Çözülen Permafrost Atmosfere Daha Fazla Seragazı Salınmasına Neden Oluyor

Harvard Üniversitesi bilim insanları tarafından iklim değişikliği hakkında yeni bir çalışma yayımlandı. Araştırmaya göre iklim değişikliği, Kuzey Kutbu’ndaki donmuş toprakları (permafrost) daha hızlı çözüyor ve bu durum yüzünden atmosfere daha da fazla seragazı salınıyor.

Yeni yayımlanan bir araştırma iklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu’ndaki donmuş toprakların (permafrost) daha hızlı çözüldüğünü ve atmosfere daha fazla seragazı salındığını ortaya koydu. Harvard Üniversitesi bilim insanları tarafından hazırlanan araştırma içerisinde bulunduğumuz Nisan ayında yayımlandı.

Kuzey Kutbu’ndaki sıcaklıkların artması ile topraktaki organik yapılar bakteriler tarafından daha hızlı parçalanıyor. Araştırma, bu parçalanma sonucunda atmosfere 12 kat daha fazla azot oksit salındığını ortaya koyuyor. Karbondioksite göre 300 kat daha fazla ısı tutma özelliğine sahip bir seragazı olan azot oksit salımındaki bu tehlikeli artışın büyük zararlara neden olacağı ifade ediliyor.

Permafrosttaki ısınma ve bu ısınma ile donmuş topraklardan atmosfere salınan karbondioksit ve metan gazının yaratabileceği tehlike, uzun süredir bilim insanları tarafından yakından takip ediliyor. Bu emisyonlar, iklim değişikliği konusunda geri dönüşü olmayan sınıra daha hızlı yaklaşılmasına sebep oluyor. Yeni yayımlanan çalışma, iklim değişikliğinin Kuzey Kutbu’ndaki azot oksit gazı emisyonunu da tehlikeli bir biçimde artırdığını ortaya koyuyor.

Araştırma, Kuzey Kutbu’nda beş farklı uçuş ile toplanan verilerin incelenmesi ile hazırlandı. Bu uçuşlarda, yaklaşık 900 km yol kat edilerek 310 km2 alan taraması yapıldı ve bölgedeki gaz emisyonları incelendi. Çalışma kapsamında, azot oksit gazı özelinde yapılan inceleme, bilim insanlarının geçmişte yaptığı varsayımların aksine, bu gazın salımının da tehlikeli düzeylere ulaştığı sonucuna vardı.

Kuzey Kutbu, dünyanın diğer bölgelerine göre iki kat daha hızlı ısınıyor. Bu ısınma ile ortaya çıkan seragazları, iklim değişikliğini önlemek için tahmin ettiğimizden daha az zamanımız kalmış olabileceğine işaret ediyor.

Araştırmanın tamamına ise buradan erişebilirsiniz.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.