;
Politika

Yeni Analiz: Dünya İklim Hedeflerinin Çok Gerisinde

Yeni bir analize göre, ülkeler tarafından vaat edilen iklim eylemi, bu 10 yılda emisyonları %9 azaltacak. Bu oran küresel emisyonları yaklaşık yarı yarıya azaltma hedefinin çok altında.

Bilim insanlarına göre, 2030 emisyon hedefini karşılayamama dünyayı geri dönüşü olmayan iklim etkilerine doğru itme riskini taşıyor.

Columbia Üniversitesi’nin Küresel Enerji Politikası Merkezi, analiz için Ulusal Katkı Beyanı (NDC) olarak bilinen ülkelerin iklim planlarını sıraladı. Rapora göre, “Sonuç, NDC’lerin hedefleri ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyonu karşılamak için gerekli yörüngenin arasındaki farkı ortaya koyuyor.”

Rapor, ABD ve AB gibi 2050 yılına kadar net sıfır emisyon sözü veren ülkelerin ve birliklerin, halihazırdaki eylemleriyle 2030 yılına kadar 2015 seviyelerine göre emisyonlarını yalnızca %27 oranında azaltabileceklerini vurguluyor. Çin ve Hindistan gibi 2050’den sonra net sıfıra ulaşma sözü veren ülkelerin 10 yıl boyunca emisyonlarının %10 artması bekleniyor.

%9’luk net azalma, bu amaçların politika veya yasa tarafından desteklenip desteklenmediğini dikkate almadan, yalnızca ülkelerin gerçekleştirmeyi amaçladıklarını yansıtıyor. Aslında rapor, çok az sayıda ülkenin taahhütlerini net bir eyleme dönüştürdüğünü ortaya koyuyor. 2050’den önce net sıfır veya karbon nötr hedefleri olan yaklaşık 100 ülkenin sadece çok ufak bir kısmı net sıfır hedeflerini yasalarla belirledi.

Raporun yazarı James Glynn, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan yükselen enerji fiyatları ve arz endişelerinin AB ve ABD’nin kömürle çalışan enerjiyi durdurma eylemlerini yavaşlatmasına yol açabileceğini söyledi.

Ancak, “gelecekteki enerji güvenliğinin yanı sıra NDC hedefleriyle daha iyi uyum sağlamak için Avrupa’da düşük karbonlu enerji sistemlerine yatırım yapma arzusu güçlenecektir” dedi.