fbpx
Politika

Ünlü Oyuncu Javier Bardem’den Okyanuslar İçin Uzlaşma Çağrısı

Spanish actor and Oscar-winner Javier Bardem is surrounded by ocean billboards in New York's Times Square. Bardem is in New York to address world governments at the United Nations headquarters discussing the future of our seas in a historic negotiation toward a Global Ocean Treaty, which has been more than a decade in the making., 8.19.62.Bardem Times Square

Ünlü oyuncu Javier Bardem, dünya liderlerine okyanuslar için uzlaşma çağrısında bulundu.  

Oscar ödüllü oyuncu Javier Bardem, Greenpeace’in “Okyanusları Koru” kampanyası kapsamında Times Meydanı’nda “Küresel Okyanus Anlaşması Şimdi!” çağrısı yaptı. Bu çağrıya deniz yaşamını tehdit eden görüntülerin yayımlandığı dev ekrandan gösterilen bir video eşlik etti.

Oyuncu, daha sonra, BM’de yer alan hükümetlere 2030 yılına kadar okyanusların en az %30’unun korunmasına kapı açacak güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması’nı kabul etme çağrısında bulundu.

BM’de dün başlayan toplantı yasal olarak bağlayıcı Küresel Okyanus Anlaşması’nın kabul edilmesi için düzenlenen dört toplantının üçüncüsü. Son toplantının 2020 yılında Nisan ayında yapılması planlanıyor.

Javier Bardem şöyle konuştu: “Bu konferansta konuşulacak her şey okyanusların yaşamı ve insanlığın geleceği üzerinde derin bir etkiye sahip olacak. Delegeler, Küresel Okyanus Anlaşması üzerine çalışırken dünyanın onları izlediğini bilmeli. Bu görüşmelerin yanlış bir yönde ilerlemesine izin veremeyiz.”

Aldığımız her iki nefesten birisini borçlu olduğumuz okyanuslar iklim değişikliği, aşırı avlanma, derin deniz madenciliği, petrol çalışmaları ve plastik kirliliği nedeniyle tarihte hiç olmadığı kadar büyük bir tehlike altında.

İşin daha da kötüsü, okyanusların çok büyük bölümü koruma altında değil ve sömürüye açık durumda. Bilim insanları sucul yaşamı korumak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için 2030 yılına kadar okyanuslarımızın en az üçte birinin okyanus koruma alanları kapsamına alınması gerektiğini söylüyor.

BM binasının yanında okyanustan ilham alan bir sanat çalışması sergilendi. 5 metrelik balina ve kaplumbağa heykeli plastik kirliliğinden petrol sondajına kadar okyanusların karşı karşıya kaldığı tehditleri temsil ediyor. Aynı alanda video gösterimi de yapıldı. Videoda Türkiyelilerin de aralarında olduğu dünyanın her yerinden birçok kişi hükümetlere güçlü bir Küresel Okyanus Anlaşması’nın imzalanması için çağrıda bulundu.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.