;
Bilim Politika

UNESCO: Büyük Set Resifi “Tehlike Altındaki” Dünya Mirası Listesine Alınmalı

UNESCO, Avustralya’daki Büyük Set Resifi’nin “tehlike altında” olarak listelenmesini tavsiye ediyor.

BM yetkililerinin Avustralya’yı iklim değişikliği konusunda “mümkün olan her düzeyde hızlandırılmış önlem almaya” çağıran bir tavsiyesine göre, Büyük Set Resifi, “tehlike altında” olan dünya mirası alanları listesine eklenmeli.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın en büyük mercan kayalığı sisteminin gelecek ay yapılacak dünya mirası komitesi toplantısında listeye alınması gerektiğini söylüyor. Öneri, Avustralya hükümetinde tartışmaya yol açtı.

Komite tavsiyeye uyarsa uzmanlar, iklim krizinin etkileri nedeniyle ilk kez bir doğal dünya mirası alanının “tehlike altında” listesine alınacağını söyledi.

Küresel ısınma, okyanus sıcaklıklarını daha da yükseltti. 2015 yılında komite tarafından en son değerlendirilmesinden bu yana 2.300 km’lik resifte üç toplu ağarma (bleaching) olayına neden oldu.

Ülkenin Çevre Bakanı Sussan Ley, hükümetin tavsiyeye “şiddetle karşı çıkacağını” söyledi.

Küresel simgeler olan dünya mirası alanlarında “tehlikede” listeleri genellikle silahlı çatışma, savaş, kirlilik, kaçak avlanma ve kontrolsüz kentleşmenin etkileri sonrasında öneriliyor

UNESCO raporunda, eyalet ve federal hükümetlerin çabalarına ve başarılarına rağmen, su kalitesini iyileştirmeye yönelik temel hedeflere ulaşılamadığı da belirtildi.

Raporda, “Plan, özellikle iklim değişikliğinin etkileriyle acilen mücadeleye yönelik, aynı zamanda su kalitesini iyileştirme ve arazi yönetimi önlemlerini hızlandırmaya yönelik daha güçlü ve daha net taahhütler gerektiriyor” ifadesi yer alıyor.

Avustralyalı yetkililer, bir hafta önce UNESCO’nun resifin “tehlike altında” listesine alınmasını tavsiye etmeyeceği konusunda güvence verildiğini belirttiler.

Hükümet, Çin’in son tavsiyede rol oynamış olabileceğinden şüpheleniyor. Çin, Dünya Mirası Komitesine başkanlık edecek ve 16 Temmuz’da taslak tavsiyenin değerlendirileceği bir toplantıya ev sahipliği yapacak.

Ley, iklim değişikliğinin resif için en büyük tehdit olduğunu, ancak dünya mirası komitesinin iklim değişikliği hakkında “bir noktaya değinebilecek özelliğe sahip” bir “forum” olmadığını söyledi. Ley,”Prosedürlere uyulmadığında ve süreç tepetaklak edilerek yetkililerimin aldığı güvenceler son anda alt üst edildiğinde, bunun siyasetten başka bir şey olmadığı sonucuna varabilirsiniz” dedi.

UNESCO ayrıca, Queensland ve federal hükümetlerden resifi korumak için yeni adımları özetleyen bir raporu Şubat 2022’ye kadar sunmalarını isteyerek “ıslah edici önlemler” geliştirmek için bir izleme misyonunun başlatılmasını tavsiye ediyor.

Koruma grupları WWF-Avustralya ve Avustralya Deniz Koruma Derneği, resif kararından önce komite üyelerine lobi yaparak, Avustralya’ya seragazı emisyonlarını azaltmak için daha güçlü adımlar atması için baskı yapmalarını istedi.