;
Politika

TÜRKONFED: “KOBİ’ler Yeşil Dönüşüm Finansmanına Ulaşmalı”

TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, KOBİ’lerin yeşil dönüşüm finansmanına ulaşması gerektiğini dile getirerek, “Çünkü bu süreçte yeşil üretim yapmayan şirketlerin geleceğe kalmalarına imkan yok. Böylece KOBİ’lerin üretim kapasiteleri artacak ve global hale gelecek” dedi. 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu‘nun (TÜRKONFED) 17’nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, iklim krizi, çevre kirliliği ve doğal kaynakların azalması gibi sorunların artık sürdürülemez hale geldiğini ifade etti ve KOBİ’lerin, yeşil dönüşüm finansmanına ulaşmalarını sağlamak istediklerini belirtti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı’na dikkat çeken Turan, yeşil ekonomiye geçişi esas alan, yeni girişimleri destekleyen, küresel ekonomide etkin bir aktör olmayı hedefleyen yeni bir stratejiye ihtiyaçlarını olduğunu kaydetti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın Gümrük Birliği’nin güncellenmesi sürecinde KOBİ’ler perspektifiyle ele alınması ve ülkemizin Paris İklim Anlaşması’nı onaylayarak uygulaması, yeşil dönüşümün yaratacağı verimlilik artışıyla rekabetçilikte oyunun içinde kalmamızı sağlayacak.”

KOBİ’lerle yeşil dönüşüm yapmak istediklerini dile getiren Orhan Turan, bu süreçte yeşil üretim yapmayan şirketlerin geleceğe kalma imkanlarının bulunmadığına işaret etti: “Türkiye’de KOBİ’lerimizi, AB’ye ihracat yapan firmalar haline getirmek ve onların yeşil dönüşüm finansmanına ulaşmalarını sağlamak istiyoruz. Çünkü bu süreçte yeşil üretim yapmayan şirketlerin geleceğe kalmalarına imkan yok. Böylece KOBİ’lerin üretim kapasiteleri artacak ve global hale gelecek.”