;
Politika

Türkiye’deki 13 Yerel Kurumdan COP28 Duyurusu: Kömürden Adil Çıkış Talep Ediyoruz

kömürden adil çıkış

13 yerel kurum, Türkiye’nin COP28’de bu zamana kadar aldığı kararları eleştirirken yaşanabilir, iklim dostu bir Türkiye için kömürden adil çıkış talep etti.

COP 28 geçtiğimiz hafta Dubai’de  başladı. Yıllardır Anadolu’da yaşam alanlarını ve geleceklerini kömürün ipoteğinden kurtarmak için mücadele eden ve Kömürden Adil Çıkış: Hedef 2030 kampanyasını sürdüren Türkiye’nin 11 şehrinden 13 yerel kurum İklim Zirvesi’ndeki gelişmeleri de yakından takip ediyor.

Kurumlar tarafından yapılan açıklamada, mücadelelerinin dünyanın dört bir yanında yaşam alanlarını fosil yakıtlara karşı savunan yerel halklarla, demokratik kitle örgütleriyle, iklim aktivistleriyle ortak olduğunu söyledikten sonra şu şekilde devam edildi: “Küresel iklim hareketinin bir parçası olarak COP28’de fosil yakıtların kullanımının sonlandırılmasına yönelik somut taahhütler verilmesini bekliyoruz. Zira bilim net olarak önümüze atmamız gereken adımları koymuş durumda: Küresel ortalama sıcaklık artışlarını 1,5 derece sınırında tutabilmek için emisyonların 2030’a kadar 2010’a göre %45 oranında azaltılması ve 2050’de net sıfır emisyona ulaşılması gerekiyor. Seragazı salımlarının mecburi sıfırlanmaya gideceği bir süreçte bu hedefin gerçekleşmesi ancak başta kömür olmak üzere fosil yakıtlardan çıkışla mümkün.”

Türkiye’nin zirvede bu zamana kadar aldığı kararları eleştiren kurumlar, “Bu bilimsel gerçeğe rağmen COP 28’de Türkiye’nin Küresel Durum Değerlendirmesi toplantısında ‘kömürden çıkış’ karşısında tutum almasını kabul etmemiz mümkün değildir” denildi ve eklendi: “Kömürü el üstünde  tutan bu enerji politikası ne bilimle uyuşmaktadır ne de iklimi, doğayı, halk sağlığını önceleyen bir vizyon sunmaktadır. Unutulmamalıdır ki sıklığı ve şiddeti gün geçtikçe artan iklim krizinin faili başta kömür olmak üzere fosil yakıtlardır. Bugün 50’nin üzerinde ülke yaşanabilir sağlıklı bir gelecek için kömürden kademeli çıkış için adımlar atarken ülkemizin kömürden çıkmama konusunda diretmeye devam etmesi iklim krizi çağının gerçekleriyle örtüşmemektedir. Oysa ki bugüne kadar yapılan çalışmalar, Türkiye’de kömürden adil bir çıkışı merkezine alan ve toplumun gerçek enerji ihtiyacına yönelik bir enerji dönüşümünün 2030’a kadar mümkün olduğunu göstermektedir”

Tüm bunları göz önünde bulundurarak Kömürden Adil Çıkış Hedef 2030 imzacısı 13 kurum taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Kimsenin işsiz, güvencesiz, sağlıksız, enerjisiz kalmadığı; planlı ve kademeli; ekolojik, ekonomik, sosyal açıdan adil bir kömürden çıkış planı hazırlansın.
  • Türkiye’nin Ulusal İklim Eylem Planı kömürden çıkış planını da kapsayacak şekilde güncellensin.
  • Sıklığı ve şiddeti gün geçtikçe artan aşırı hava olaylarını ve afetleri, iklim krizinin daha da derinleşmesinin önüne geçerek durdurabiliriz. Bunun için her ülkenin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi şartıyla hala bir fırsatımız bulunmakta. Yaşanabilir, iklim dostu bir Türkiye için bu fırsatı değerlendirelim, 2030’a kadar kömürden adil çıkışa yönelik politikaları daha geç olmadan bir an önce başlatalım.

Çağrıyı yapan kurumlar arasında Adana/Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Adana/Doğu Akdeniz Çevre Platform, Antalya/Korkuteli Dereköy Köylüleri, Balıkesir/Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Bursa/Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği, Çanakkale/ Çan Çevre Derneği, Denizli/Avdan Platformu, Hatay/Antakya Çevre Koruma Derneği, İzmir /Ege Çevre ve Kültür Platformu, /İzmir, Foça Çevre ve Kültür Platformu, Kahramanmaraş/ Afşin / Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu, Karaman Ekoloji Derneği, Muğla/ İkizköy Çevre Komitesi bulunuyor.