fbpx
Ekonomi

Türkiye Kömürden Kopamıyor: Sadece Bu Yıl 100 Milyon TL’lik Destek Verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, sadece bu yıl yerli kömür üretimi alanında 44 işletmeye 100 milyon liralık destek sağladı. 

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kara’nın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu yıl, 10 bin kişinin istihdam edildiği yerli kömür üretimi alanında 44 işletmeye 100 milyon liralık destek sağladı. Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre 2016-2019 dönemini kapsayan üç yılda 27 kömür madeni işletmecisine destek sağlandı.

COVID-19 salgınının etkisi altında geçen 2020 yılında yerli üretim desteğinden yararlanan kömür işletmesi sayısı 44’e çıktı. Bu yıl ödenen 100 milyon lira ile birlikte son dört yılda yerli kömür üreticilerine verilen destek tutarı 230 milyon liraya ulaştı. Ülke genelinde halihazırda, 85’i yer altı işletmesi, 250’si açık işletme, 60’ı hem açık hem yer altı işletmesi olmak üzere toplam 395 kömür ruhsatı bulunuyor. Türkiye’nin 19,3 milyar ton linyit, 1,5 milyar ton taşkömürü rezervi bulunuyor. Halihazırda elektrik üretiminin yaklaşık üçte biri yerli ve ithal kömürden sağlanıyor.

240 milyon dolar katkı sağlayacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir grup gazeteciye yaptığı değerlendirmede, yerli kömür üretimini enerji bağımsızlığı ve istihdam açısından kritik önemde gördüklerini söyledi. 1000 MW’lik bir yerli kömür santralının yıllık yaklaşık 1,24 milyar metreküp doğalgaz ithalatını önlediğini vurgulayan Dönmez, “Bu sayede cari açığımızın kapanmasına yıllık yaklaşık 240 milyon dolarlık bir katkı sağlanıyor” dedi.

Haber Merkezi

İklim Haber - Haber Merkezi

Bir yorum yazın

Yorum yazmak için tıklayınız.